Korálové útesy, pýcha Malediv

Co si myslíte o globálním oteplování? Slyšeli jste už o efektu El Niňo? Jak budou vypadat oceány za pár let? S těmito všemi otázkami se potýkají právě Maledivy.

Pokud se globální oteplování bude pohybovat tímto tempem, nezbude za pár let po korálových útesech a korálech ani památky. Svědkem toho jsou i Maledivy, kde v roce 1998 došlo změnou počasí k velkému zvýšení teploty moře. Výsledkem této změny bylo blednutí korálů (ztráta barevnosti) ve všech mělkých vodách. Tento jev byl pojmenován jako efekt El Niňo.

Vše je způsobeno velkou citlivostí korálů na změnu klimatu. Korálům můžete ublížit už pouhým dotekem a co pak takovou změnou klimatu. Dalším problémem, kterým korály trpí při oteplování, je zvyšování mořské hladiny. Korály nejsou schopné udržet s mořskou hladinou krok a též dochází k jejich úmrtí. Stávají se křehčími a rozpadají se pod náporem mořských vln. Trvá pak několik let než se korály zase zmátoří a začínají opět pomalu růst.

Pokud se budete chtít potápět na Maledivách a spatřit živé zdravé korály, budete se muset potopit do hloubky alespoň 6-ti metrů. Ale i v mělkých vodách se korály začínají pomalu vzpamatovávat ze šoku El Niňo, který zasáhl korálové útesy na celém světe.

I tak jsou ale Maledivy pro potápěče to a ti se sem sjíždějí z celého světa. A určitě by vám dosvědčili, že není nad podmořský život na Maledivách.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
 

(comments disabled)