Pořiďte radši trampolínu než houpačku!

Uvažujete jak v letních měsících zabavit své ratolesti? Kreslení, dělání báboviček na pískovišti, ani jízda na koloběžce je samotné dlouho nebaví? Neustále požadují vaši pozornost, ale vy byste měla doma uklidit a uvařit večeři? Vyzkoušejte hit posledních let: Trampolínu! Trampolína je sportovní pomůcka, kterou zabavíte ty nejmenší stejně tak, jako sebe.

Trampolíny se staly v posledních letech velmi populární a dokazuje to i fakt, že skákání na trampolíně bylo zařazeno v roce 2000 (Sydney) v rámci moderní gymnastiky mezi sporty reprezentované na letních olympijských hrách. Dále se ale objevuje nabídka cvičení na trampolínách ve spoustě fit center, kde cvičení probíhá pod vedením instruktora na trampolínách o průměru do 140 cm zhruba 60-90 minut. Pro ty nejmenší je pak najdete v zábavních parcích, kde se většinou nacházejí trampolíny s průměrem větším než 3 m.

Při výběru trampolíny byste si měli nejprve zodpovědět tyto otázky: Kdo bude trampolínu využívat? Kam ji chcete umístit, ven či dovnitř? Jaké máte prostorové možnosti? K jakému účelu bude sloužit? Kolik chcete do trampolíny investovat?

Trampolíny dělíme hlavně podle velikosti a tvaru. Průměr nejmenších kruhových trampolín se pohybuje zhruba kolem 90 cm a největších zhruba kolem 5 m. Dále je možné zakoupit trampolíny obdélníkového tvaru o rozměru např. 2,1×3,0 m nebo najdete na trhu také skládací trampolíny. Velikost trampolíny je vhodné volit podle účelu cvičení. Pokud tedy chcete trampolínu do menšího bytu je výhodná skladná trampolína do šířky 140 cm. Širší trampolíny jsou vyrobeny především pro posilovny nebo ven.

U trampolín veškerých rozměrů by mělo být dodrženo pár bezpečnostních pravidel. První pravidlo: Zvolte správné místo, kam trampolínu dáte, aby nebyla příliš nestabilní. Druhé pravidlo: V blízkosti trampolíny je vyžadováno nechat volné místo o šířce min. 1 m po celé délce. Třetí pravidlo: Ujistěte se, jestli pružinový kryt drží tak, jak má a některá péra netrčí ven. Čtvrté pravidlo: Je vhodné zakoupit k trampolíně bezpečnostní síť (pokud není v nabídce společně), která může ochránit vaše děti i vás před závažným zraněním. Tato zábrana je vyplněna na omak jemným výpletem, který snižuje riziko možných pohmožděnin. Páté pravidlo: U trampolíny by měly být postaveny schůdky pro bezpečnější vstup na trampolínu. Šesté pravidlo: K trampolíně je též možnost pořízení ochranné sítě pod trampolínu, která by měla omezit pohyb ratolestí a domácích miláčků pod trampolínou. Sedmé pravidlo: Platí, že čím menší množství ratolestí na trampolíně řádí, tím je spolehlivější, poněvadž právě velké množství zhmožděnin se objevuje při skocích ratolestí jednoho přes druhého.

Když chcete trampolínu umístit ven, určitě se vám také budou hodit další doplňky jako je ochranná plachta, která chrání trampolínu před nepříznivými vlivy počasí. Dále se dá sehnat například stan na trampolínu, který rozšiřuje možnosti trampolíny. Ta pak nabídne mnohem více zábavy pro vaše děti a vám dá prostor a stín na relaxaci. Také se prodávají velmi praktické odkládací závěsné kapsy, které můžete využít pro odložení svých šperků, mobilu, pití atd.

Skákání na trampolíně je nejlepší na boso nebo s pevnými a pohodlnými botami, které nekloužou. Mohlo by tak dojít k poranění stejně jako v ponožkách. Před cvičením je vhodné se lehce protáhnout a během samotného skákání byste si měli hlídat dodržování pitného režimu. Skákání na trampolíně je velmi prospěšné pro oběhový systém a činnost srdce a současně zvyšuje fyzickou kondici.

Bojíte se už jen údržby trampolíny? To ovšem nemusíte! Stačí pouze mytí běžnými čisticími prostředky a skákání může pokračovat.

 

(comments disabled)