Nejdražší masivní konstrukce

Zaplatit $2,72 milionů za velblouda je nejspíš lehce extravagantní, ale již se to stalo. Až vyhrajete masivní jackpot, můžete si více méně dovolit vyvádět se svými peněz, co vás jen napadne. Nicméně, pokud byste se chtěli podílet na permanentějším odkazu, mohli byste investovat své peníze do zajímavých světových projektů!

 

Pojďme se podívat na masivní konstrukce, jež přispěly ke zlepšení odkazu lidstva v moderních dějinách, možná vás to inspiruje k vlastním počinům.
Mezinárodní vesmírná stanice

 

International Space Station

 

Není divu, že tento projekt patří k nejdražším masivním konstrukcím, jež byly kdy postaveny. Spolupracovali na ní státy jako jsou Rusko, Japonsko, USA, Kanada a ESA (European Space Agency) a projekt byl dokonče po více než dekádě v roce 2010. Cena tohoto mega projektu byla $157 miliard, čímž totálně zastiňuje architektonické počiny uskutečněné na zemském povrchu.
Eurotunel

 

The Channel Tunnel

 

Tunel spojující britské ostrovy a Francii vede pod Lamanšským průlivem a jedná se o druhý nejrozsáhlejší tunel světa. S tímto nápadem přišel původně již v roce 1802 francouzský inženýr Albert Mathieu. Projekt byl však započat v roce 1988 a dokončen po 6 dlouhých letech v roce 1994, kdy byl otevřen britskou královnou Alžbětou II. a prezidentem Mitterrandem pro veřejnost. Celý projekt stál £4,6 miliardy, o 80% více, než se očekávalo. Stavba byla začleněna do Sedmi divů moderního světa.
Hráz u Tří soutěsek

 

Thee Gorges Dam

 

Druhá největší stavba, které byla v Číně od Velké čínské zdi vybudována, leží na řece Jang-c´v provincii Chu-pej. Jedná se o přehradní hráz s největší elektrárnou na světě, dokončena byla v roce 2006, ale elektřinu začala dodávat až v roce 2011. Přestěhovat se z této oblasti muselo asi 1,5 milionů obyvatel a z mapy tak zmizela dvě velká města a mnoho vesnic. Nyní elektrárna zásobuje elektřinou o kapacitě 22 500 mega watů a projekt stál $26 miliard.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
 

(comments disabled)