Na co si dát při rekonstrukci pozor?

Vlastníte panelový nebo bytový dům a chcete zvýšit jeho hodnotu, zlepšit kvalitu bydlení nájemníků, snížit náklady za vytápění, nebo jen zlepšit vzhled budovy? Ať už máte jakýkoliv důvod, díky rekonstrukci lze panelový nebo bytový dům hodně vylepšit, ale také pokazit.

Z některých činností prováděných při rekonstrukci plynou vážná rizika. Tato rizika bývají zapříčiněna kvůli přílišnému šetření finančních prostředků nebo nedodržení předpisů. Problémy a rizika nejvíce hrozí při renovacích a rekonstrukcích panelových a bytových domů, při bourání starých střech, zasklívání balkonů a lodžií.

Příprava

Ještě než se pustíte do rekonstrukce, je nutné si vše pečlivě naplánovat, celkovou rekonstrukci projednat s lidmi v oboru, které mají potřebné znalosti, a zajistit odborný dohled nad celým projektem.

Obstarání potřebných dokladů

V první řadě je nutné předběžně stanovit rozsah všech prací. Dále je nutné obstarat všechny potřebné podklady týkající se domu, neboť budou při rekonstrukci potřebné.

Bude se provádět rekonstrukce od základů?

Důležité je si stanovit, co se bude rekonstruovat. Jednodušší jsou úpravy, které nezasahují do nosných konstrukcí (tedy do základů, nosných stěn, stropů). Některé úpravy nenosných konstrukcí však mohou mít na statiku objektu také vliv. Proto je nutné si vše dopředu promyslet a úpravy pak projednat s osobami pracujícími v oboru (např. statik).

Výměna oken

Při výměně oken se musí investoři zabývat nejenom počtem komor, cenou, kvalitou zasklení, velikostí oken, příčkami, kováním, ale také samotnou montáží.  V první řadě by si však každý měl položit následující otázky:

 • Kolik finančních prostředků investovat do výměny?
 • Čeho se chce dosáhnout výměnou oken?
 • Jaké by měly mít okna parametry?
 • Jaký materiál bude vhodný pro stavbu?
 • Jakým  způsobem by měla být okna zabudována?

Příprava je velice důležitá, ne nadarmo se říká, že čím lépe se podaří zvládnout plánování a příprava, tím lépe se bude dařit během samotné realizace. V případě, že si nevíte rady s výběrem vhodných oken, poraďte se s odborníkem, který Vám doporučí okna, která budou ideální přesně pro Vaši stavbu.

Rekonstrukce střechy

Když střecha domu vyžaduje rozsáhlejší opravy, bude zapotřebí její celková rekonstrukce. Před jejím zahájením je nutná podrobná kontrola. Kromě samotné konstrukce střechy je potřeba zohlednit také její charakter, zasazení do okolního prostředí apod. O těchto otázkách si promluvte s odborníkem v dané oblasti, který Vám poradí nejvhodnější řešení.

Zateplování fasády

Při realizaci zateplení fasády dochází k mnoha chybám, které mohou mít vliv na životnost fasády. Před izolací je také nutné připravit podklady. Zanedbání tohoto bodu může mít pak vliv na výsledek. Jaké vlastnosti by však měl podklad mít?

 • Musí být suchý.
 • Nesmí mít zbytky žádných nástřiků či obkladů.
 • Musí být rovný.

Při zateplení fasády je dále nutné dobře zvolit správný materiál a sílu izolantu. Výběr izolačního materiálu a jeho síly ovlivňuje celkovou kvalitu zateplení a má vliv na životnost nejen izolace, ale také celého domu. Každá stavba je však jiného charakteru, a proto nelze zvolit nejlepší univerzální materiál.

Zateplení fasády

Zateplení fasády

Materiál se vybírá dle toho, čeho chcete dosáhnout. Někomu jde pouze o samotné zateplení, jiní požadují také akustickou či požární odolnost. Izolační materiály se od sebe liší, proto zvažte jejich výhody a nevýhody. Někdy dochází také ke špatnému lepení desek. Následkem toho pak dochází k prohnutí izolační vrstvy a jejího popraskání či úplného odření.

Výměna oken a dveří

Aby došlo ke skutečnému zateplení objektu, je důležité zajistit také dobré těsnění v oblasti oken a dveří. Při jejich výměně bývá nejčastější chybou špatné osazení oken i dveří, což se týká nerovnoměrného osazení.

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments

No comments so far.

 • Leave a Reply
   
  Your gravatar
  Your Name