Jak si vybrat kvalitní meteostanici?

Meteostanice patří velice oblíbené vybavení téměř každé domácnosti, protože informují nejenom o aktuálním počasí, tlaku a venkovní teplotě, ale také disponují budíkem a dokonce ukazatelem vnitřní teploty.

Než se však pustíte do jejího výběru, udělejte si jasno v následujících bodech:

 • Chcete opravdu meteostanici nebo by Vám postačil obyčejný teploměr?
 • Chcete se sledovat i vlhkost vzduchu, množství srážek, rychlost, směr větru a UV záření?
 • Chcete digitální nebo mechanickou meteostanici?
 • Jakou max. částku jste ochotní do meteostanici investovat?

Základní funkce meteostanice

Pokud vybíráte z velkého množství meteostanic, měli byste znát základní parametry a funkce. Každá meteostanice by měla být vybavena rádiově řízenými hodinami, u kterých lze nastavit letní a zimní období a datum. Dále musí být přítomná funkce měření atmosférického tlaku

Předpověď počasí

Aby meteostanice dokázala předpovídat počasí, musí obsahovat barometr neboli měřič tlaku vzduchu. Pokud tedy narazíte na meteostanici, která tento barometr zabudovaný nemá, pak se jedná pouze o předražené hodiny s teploměrem. V tomto případě se proto podívejte po jiné meteostanici, která tento barometr má.

Přítomná čidla

Většina meteostanic obsahuje dvě čidla. Jedno se nachází uvnitř meteostanice a je určené pro měření vnitřní teploty. Druhé čidlo se pak umisťuje ven, díky čemuž měří venkovní teplotu. Na trhu jsou k dispozici meteostanice, které přináší informace mezi dvěma čidly bezdrátově nebo pomocí drátu. Obě meteostanice (tedy meteostanice bezdrátová i s drátem) mají své pro i proti, takže záleží pouze na Vás, které dáte přednost.

Bezdrátové meteostanice

Meteostanice s bezdrátovým přenosem má tu výhodu, že zde není přítomný žádný drát, avšak její nevýhodou je omezená vzdálenost dosahu v otevřeném prostoru. Nevýhodou jsou také baterie v čidle. Během chladného počasí se totiž zkracuje jejich životnost.

Meteostanice s drátovým přenosem dat

Meteostanice, které přenášejí data přes drát, mají tu nevýhodou, že jste zde omezeni délkou drátu. To znamená, že vzdálenost meteostanice od přijímače nemůžete nijak ovlivnit. Na rozdíl od bezdrátové u meteostanice s drátovým přenosem Vám odpadají starosti s výměnou baterií a nebudete mít nikdy problém se signálem.

Podsvícení displeje meteostanice

Při výběru meteostanice byste se měli zaměřit i na často přehlížený detail – podsvícení displeje, které je opravdu šikovné. Stáváte-li totiž brzo, kdy je ještě tma, nebo chcete zjistit teplotu večer, u meteostanic s neosvíceným displejem budete aktuální informace luštit.

Při výběru domácí meteostanice se nenechte zmást dalšími funkcemi, ale zaměřte se hlavně na ty základní. Na trhu můžete narazit na meteostanice, které slibuje mnoho informací o aktuálním počasí, ale pak nemají v sobě zabudované základní čidla a měřiče, díky kterým se tyto údaje zjišťují. Ať už jste si vybrali jakoukoliv meteostanici, vždy se informujte o tom, zda obsahuje čidlo atmosférického tlaku. Pokud ho konkrétní meteostanice nemá, pak se jedná jen o běžný předražený teploměr.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
 

Tags: , ,

Comments

No comments so far.

 • Leave a Reply
   
  Your gravatar
  Your Name