Kdo musí vést účetnictví?

Vedení účetnictví či daňové evidence je nepříjemnou povinností pro všechny podnikatelské subjekty. Pokud i vy podnikáte, jistě si lámete hlavu nad tím, co z toho je pro vás výhodnější – jestli účetnictví nebo daňová evidence. Pokud si tím nejste jisti, vyplatí se vám oslovit daňového poradce a toho se zeptat na konkrétní problém. Pokud však účetnictví vést nemusíte, je většinou lepší zůstat u daňové evidence, jelikož se jedná o jednodušší, rychlejší a tedy i úspornější řešení.

Povinnost vést účetnictví mají všechny subjekty zapsané v obchodním rejstříku. Bez rozdílu zda se jedná o právnické nebo fyzické osoby. Dále se tato povinnost týká všech podnikatelů, kteří v předchozím roce překročili tržby ve výši 25 milionů korun. Vedení účetnictví je možné i na základě vlastního rozdílu, ale jak jsme napsali, to se většinou nevyplácí.

Výhodnější je pak daňová evidence. Jestliže ale víte, že máte minimální výdaje, tak ani daňovou evidenci vést nemusíte a můžete uplatňovat výdaje paušálním procentem z vašich příjmů. V případě zemědělské činnosti si můžete odečíst až 80 % z příjmů do nákladů. U většiny živností to je ale 60 %. I tak se jedná o poměrně velkou částku. Výdajové paušály vám ušetří mnoho starostí. K tomu, abyste totiž vyčíslili své náklady nebudete potřebovat ani žádnou účetní – vše pohodlně zvládnete sami.

 

Tags: ,

Comments

No comments so far.

  • Leave a Reply
     
    Your gravatar
    Your Name