Lůžkovinám svědčí častější praní

Úhlavním nepřítelem lůžkovin jsou roztoči. I když jsou jejich těla miniaturní, dokáží napáchat spoustu neplech. A ne tak ani oni samotní, ale jejich exkrementy, které patří k nejčastějším alergenům, které trápí současnou populaci.

Výrazně snížit jejich výskyt v bytě lze zejména častým praním lůžkovin. Generační cyklus roztočů, kteří se živí hlavně šupinkami kůže a lupy, je totiž pouze sedm až deset dní. Během týdne nabídneme roztočům kolem pěti gramů svého „odpadu“, a to bohatě stačí uživit až deset tisíc roztočů. A tak není divu, že se v posteli roztočům líbí, v porovnání s ostatními částmi bytu je v posteli stonásobně vyšší výskyt roztočů. A to je také jeden z důvodů, proč se začaly z domácností postupně vytrácet péřové peřiny. V peří se jim totiž velmi líbilo a dařilo.

Proto péřové peřiny, neboli „duchny“ nahradily moderní přikrývky a polštáře z dutých vláken, což jsou speciálně upravená polyesterová vlákna. V létě nebo v přetopených ložnicích vás zahřejí, v zimě Vám bude pod nimi teplo. Pokud se však někdo bojí, že ho tyto přikrývky dostatečně nezahřejí jako péřové peřiny, mohou zvolit deky z dutého vlákna s označením Thermo. Ty se totiž vyrábějí technologií používanou při výrobě spacích pytlů, tedy pomocí takzvaných teplých švů a vzduchové izolační mezivrstvy.

Jak tedy prát tyto lůžkoviny?

Výrobci přikrývek z dutých vláken dlouho doporučovali praní jen v teplotách do 40 stupňů Celsia. Všem ale musí být jasné, že to na roztoče rozhodně stačit nemohlo. Roztoče se lze úspěšně zbavit až při teplotách vyšších jak šedesát stupňů Celsia a praní musí trvat nejméně 50 minut. Dnes už se však na trhu objevují i technologie dutých vláken, které lze v případě potřeby dokonce vyvářet či sterilizovat. Praní je však lepší, protože s vodou se z přikrývek vyplaví i zbytky mrtvých roztočů a jejich exkrementy.

Mnohem častěji než přikrývky je však nutné prát ložní prádlo. To vyžaduje opravdu častější péči. Proto i v tomto případě vznikají novinky, co se technologií týče, aby šetřily hlavně čas a peníze.

Pokud opravdu často perete tyto lůžkoviny, ať už z důvodu hygieny, je dobré používat i potahy a chrániče matrací, které jsou plněny dutým vláknem. Používají se jako mezivrstva mezi prostěradlem a matrací. Jsou důležité hlavně u malých dětí, které občas do postele vylijí hrníček s pitím nebo nestačí doběhnout na záchod. Ocení je i dospělí, jejichž tělo dokáže „odevzdat“ na lůžku více než jeden a půl litru potu za noc.

Hovoříme-li o matracích, je třeba připomenout i to, že jim nejlépe svědčí rošty, nikoliv pevné podložky. Roztoči totiž mají rádi tmu a vlhko, ale nesnášejí průvan. A protože se pot musí někam odpařit, jsou „větrací“ rošty velmi vítané.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
 

Tags: , ,

Comments

No comments so far.

  • Leave a Reply
     
    Your gravatar
    Your Name