Bylinky v boji proti kašli

Kašel jako takový, je tělu prospěšný, neboť se tím náš organismus zbavuje nežádoucích částic. Může se jednat o cizorodé částice, jako je prach, kouř, hlen, nebo se může jednat například o reakci na chlad. Příčin může být zkrátka mnoho.

Nicméně se poté kašel z užitečného mění na nežádoucí, pokud se stává příznakem doprovázejícím onemocnění horních cest dýchacích. Kašel v tomto případě může mít více příčin. Jednou z nejčastějších je zadní rýma, kdy dochází k zatékání hlenu, kterému dochází při zánětu dutin a nutí k častému vykašlávání. K dalším příčinám patří astma, nebo také reflexní choroba jícnu, kdy se vrací potrava ze žaludku do jícnu a nutí k vykašlávání.
Na počátku je kašel suchý, dráždivý a snažíme se ho tlumit. V další fázi dochází k vykašlávání sputa, kdy se snažíme toto sputum zředit, aby docházelo k jeho lepšímu vykašlávání, a tím i ke zlepšení průběhu nemoci. Kromě podávaných přípravků, může přispět k lepší viskozitě hlenu dodržování pravidelného pitného režimu. Při léčbě je důležité si uvědomit, že by se neměly kombinovat přípravky kašel tlumící s přípravky podporujícími vykašlávání kvůli nežádoucímu hromadění hlenu v dolních cestách dýchacích. Rovněž přípravky podporující vykašlávání by se neměly podávat večer, aby nedocházelo k vykašlávání v noci, kdy je to nevhodné.
Existuje řada bylinek, které podporují proces vykašlávání, s řadou z nich se můžeme setkat v doplňcích stravy, s některými dokonce i v lécích. Jedním z nejznámějších je jitrocel kopinatý, který obsahuje sliz, který zlepšuje viskozitu hlenu a napomáhá vykašlávání. Samotný jitrocel je vhodný i pro děti, ve formě jitrocelového sirupu.

Tymián

Obsahuje silice (tymol, karvakrol, cineol a podobně), které pomáhají při léčbě kašle a mírní jeho průběh. Tymiánové silice se používají i v aromaterapii k inhalacím.

Mateřídouška obecná

Tyto silice dobře napomáhají rozpouštět hleny. Mateřídouška je velmi podobná účinkům, jako je jitrocel a Tymián.

Divizna velkokvětá

Obsahuje jako účinné složky flavonoidy, třísloviny a zejména pro léčbu kašle užitečné saponiny. Divizna pozitivně působí jak u suchého, tak i vlhkého kašle. Podporuje díky saponinům zředění hlenu a jeho lepší vykašlávání, což pomáhá při produktivním kašli. Také ovšem pomáhá na sliznici dýchacích cest ochranný film, který brání jejímu vysychání a tím snižuje nucení ke kašli. Výtažek z divizny je obsažen v přípravku Diviznová směs.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
 

Tags: , , ,

Comments

No comments so far.

  • Leave a Reply
     
    Your gravatar
    Your Name