Ceny povinného ručení stále rostou

Pojišťovny během posledních let zvýšily ceny o deset až dvacet procent a nevylučuje se, že další zdražení zdvihne platby za povinné ručení až o třetinu loňských cen. Stále však není tak draho jako například v roce 2009.

Jestli se vás ještě zdražování nedotklo, můžete si gratulovat. Patříte nejspíš do skupiny řidičů správného věku, tedy těch zkušených, ze správné lokality a navíc řídíte bez nehod. Takových si pojišťovny váží a snaží se jim pojistky za každou cenu nezdražovat.

Konkurence sice dosud tlačila ceny dolů, ale vyšší náklady spojené zejména s uplatňováním pravidel odškodnění podle nového občanského zákoníku, nutí pojišťovny ostatním pojištěným ceny zvyšovat počátkem letošního roku. To potvrdily všechny oslovené ústavy, jejich mluvčí však moc sdílní být nechtěli.

Opravdu se o tolik zvýšilo odškodné vyplácené pojišťovnami za škody na zdraví? „Průměrný odhadovaný nárůst plnění za bolestné je přibližně trojnásobek,“ potvrzuje Milan Káňa z Kooperativy. Příklad z praxe: nejčastější příčinou dopravních nehod je nedodržení bezpečné vzdálenosti, a s tím souvisí zranění v oblasti krční páteře a hlavy. Například podvrtnutí a natažení krční páteře bylo dříve odškodňováno základní částkou 2 400 korun, dnes je za stejnou diagnózu odškodnění asi 7 500 korun.

Pojišťujeme se málo

Jednou z cest, jak vyinkasovat z klientů vyšší pojistné, je nabídnout jim lepší, a tedy i dražší pojištění. Což je celkem problém, jelikož většina majitelů vozidel uzavírá povinné ručení s nejnižším možným limitem pro škody na majetku i na zdraví. Pojistný limit u škod na zdraví se sice vztahuje na každou poškozenou osobu, to však zdaleka neznamená, že je dostatečný. Když způsobená škoda limit přesáhne (nejnižší je 35 milionu korun), pojišťovna přestane platit. Poškozený pak může další peníze vymáhat po viníkovi soudně.

Aby si pojišťovny nechaly inkasovat od klientů více peněz za pojištění, nabízí v rámci vyšších poplatků „nadstandartní“ služby, a to kupříkladu ty, které byly donedávna výsadou havarijního, úrazového či odpovědnostního pojištění či asistenčních služeb.

 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
 

Tags: , ,

Comments

No comments so far.

  • Leave a Reply
     
    Your gravatar
    Your Name