Ekologické známky

V případě, že cestujete pravidelně do Německa, jistě jste se již setkali s tabulí, která nese nápis „Umwelt Zone“. Za touto tabulí, začíná území, kde nesmíte vjet, jestliže nemáte barevné nálepky vpravo dole na čelním okně. Ta se přiděluje podle emisní třídy vozidla a pro majitelé starších dieselových aut to znamená, že odtud již musí po svých. Od tohoto roku lze vidět tuto vymoženost i v českých městech, kdy nálepky se budou umísťovat u dálniční známky. Problém však nastává v situaci, kdy naši řidiči na toto zavedení nejsou absolutně připraveni. Pro uklidnění, zóny tak rychle platit nebudou.

Český způsob zavedení nízkoemisních zón je mírně atypický. Omezení má totiž platit nejen pro automobily, ale i pro motorky a skútry. Tuzemské známky nebudou mít stejnou podobu jako je tomu v Německu, tedy nebudou kulaté, ale osmiúhelné.

Nápad zavedení nízkoemisních zón u nás není úplně nová. Již od roku 2012 se o nich zmiňuje zákon o ochraně ovzduší. O rok později na něj navázalo vládní nařízení, které upřesňovalo řadu nejasností, ale i některé přineslo. Nařízení zrušilo volnou ruku obcí v samovolném zřizování těchto zón. Podmínkou je chráněné území, lázeňské místo nebo překročení limitů znečištění ovzduší. Jestliže tyto podmínky obce splní, mohou zavést zónu vyhláškou. Zní to snadně, ale pro naštěstí pro řidiče, Ministerstvo životního prostředí chce po obcích tolik podmínek, že než je všechny splní, trvá to i několik měsíců. Následně musejí obce rok čekat, než zóna začne platit. Dost starostí na to, aby to mnohá města od zavedení odradilo.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
 

Tags: , , ,

Comments

No comments so far.

  • Leave a Reply
     
    Your gravatar
    Your Name