Jak si hraní na klavír pamatovat co nejdéle?

Začít hrát na klavír je jistě těžké rozhodnutí, ale pokud se k tomu odhodláte, tak dosažení uspokojivého bodu nemusí být konečný cíl. Dostat se na úroveň, kdy hrajete na klavír uvolněně, a lidé vás rádi poslouchají, není to nejobtížnější. Každý, kdo této úrovně dosáhl, může potvrdit, že mnohem obtížnější je dlouhodobě se na této pomyslné laťce dovednosti udržet.

V tomto článku si objasníme techniky  a způsoby, jak přistupovat ke hře na klavír v dlouhodobém měřítku a přitom efektivně nakládat s vlastním časem.

Pamatovat si desítky skladeb na klavír i několik let?

Představte si, že již hrajete na klavír nějaký ten pátek a máte naučeno několik desítek či stovek skladeb nazpaměť a nespočet skladeb hrajete z not. Představa je to pěkná a jistě jste rádi, že jste této úrovně dosáhli. Pojďme se však zamyslet nad tím, jak takovou řádku skladeb udržet v paměti s patřičnou pohotovostí při hře. Kolik času musím věnovat každé skladbě, kterou chci udržet v paměti? Jaký systém záznamů k tomuto účelu vytvořit, abych efektivně cvičil to, co je v dané chvíli nejnutnější?

Učit nové skladby na klavír?

Několik set skladeb je jistě úctyhodné číslo, avšak je třeba se stále rozvíjet a učit se další a další nové skladby, styly nebo rytmy. K tomu potřebujeme čas, který si musíme vyhradit a uspořádat tak, abychom mohli tyto věci patřičně rozvinout. Nové skladby jsou také hnacím motorem, který nás stále posouvá v našich znalostech a dodává nám pocit postupu kupředu.

Trénovat techniku i hru na klavír celý život

Pokud se spokojíte s několika skladbami, které umíte zpaměti a které zvládnete pohotově hrát z not, nikam se technicky neposouváte. K výše jmenovanému totiž potřebujete ještě zlepšovat a zdokonalovat techniku hry na klavír. Pro rychlejší a hbitější prsty se nevyhnete tréningu různých technických cvičení, jakými jsou stupnice, licky, běhy a hra etude.

Pohotovost při hře z listu

V neposlední řadě přidejme ještě hru na klavír z listu. Tímto se míní hra z not bez předešlé přípravy a z jakéhokoli místa. Je to technika, kterou je nutno dlouhodobě cvičit a také udržovat, protože se dá zapomenout. Hra z listu je tedy další z řady několika věcí, na které bychom se měli při opakování zaměřit.

Nutnost stále se v tomto oboru vzdělávat

Pokud to s hrou na klavír myslíte alespoň trochu vážně, budete se muset zaměřit na hlubší znalost harmonie, kontrapunktu, modulací, exotických stupnic, souhry v kapele a dalším potřebným dovednostem. Všechno je to otázka píle, úsilí a času, který tomu věnujete. Jak se říká, nic není zadarmo.

Jak hru na klavír nezapomenout a být čím dál lepší?

Opakování naučených skladeb, učení nových skladeb a tréning techniky společně s procvičováním hry z listu. Poznávání nových teoretických znalostí patří mezi základní dovednosti pokročilého klavíristy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
 

Tags: , ,

Comments

No comments so far.

  • Leave a Reply
     
    Your gravatar
    Your Name