Mezinárodní regionální sdružení Karpatský euroregion (KER)

Mezinárodní regionální sdružení Karpatský euroregion (KER), koordinující, podporující a realizující přeshraniční spolupráci, patří k největším v Evropě a je prvním euroregionů kreovania v zemích bývalého tzv. sovětského bloku. Sdružuje příhraniční území v pěti zemích střední a východní Evropy – jihovýchodní Polsko (Podkarpackie wojewódstwo), východní Slovensko (Košický a Prešovský samosprávní kraj), severovýchodní Maďarsko (župy Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Heves, Hajdú-Bihár a Jász-Nagykun-Szolnok, jakož i města s právy župy: Eger, Debrecen, Miskolc a Nyíregyháza), severní Rumunsko (župy Satu mare, maramures, Hargitta, Salaj, Botos) a západní Ukrajina (Lvovská, Zakarpatská, Ivano-Frankovsk a Černivecká oblast) na území o velikosti přibližně 145 tisíc kilometrů čtverečních as téměř 15 miliony obyvatel. Od svých počátků se KER usiluje o koordinaci společných přeshraničních aktivit sousedících regionů v oblasti vědy, ochrany životního prostředí, vzdělávání, hospodářské spolupráce a kultury. Ambicí euroregionu, budovaného podle vzoru svých starších předchůdců v západní Evropě je zlepšování života jeho obyvatel a bourání bariér mezi nimi. Vznikl v únoru 1993 podpisem smlouvy zúčastněných stran v maďarském městě Debrecín.

Slovenská část KER reprezentuje Karpatský euroregion Slovensko – víceodvětvové sdružení právnických osob z řad obecních a městských samospráv, regionální samosprávy, regionální státní správy, sdružení obcí, vzdělávacích institucí a soukromého sektoru.

Tatra – Fatra – Mátra. Tři pohoří, které podle tradice představují tři vrchy v našem státním znaku. Názory historiků jsou sice odlišné, ale to nic nemění na skutečnosti, že pokud první dvě pohoří máme během turistických akcí navštívené několik krát, to třetí nacházející se na severu sousedního Maďarska jsme dosud nenavštívili.
Proto Klub turistiky Vysoká nad Kysucou uspořádal o víkendu 2. – 3. dubna 2011 autobusový turisticko-poznávací výlet, jehož hlavním cílem byl výstup na nejvyšší horu pohoří Mátra – Kékes vysoký 1014 m, který je zároveň i nejvyšším bodem země našich jižních sousedů.

Krajinářské Fórum v Bukurešti

Ve dnech 21. až 24. dubna 2015 Le Notre Institute zorganizoval v Bukurešti 4. krajinářské fórum.
Workhsop k projektu “Udržitelný rozvoj příhraničních regionů pomocí efektivního fungování Karpatského euroregionu”.

Experti, manažeři a aktéři regionálního rozvoje jednali o specifikaci metodologie io způsobu pokračování prací na Strategii Karpatského euroregionu.
Košice

Málokdo z nezasvěcených ví, že pod Košicemi je ještě jedno fascinující, vzrušující, impozantní, obdivuhodné, magické město, hotový labyrint tajuplností a překvapení. Je to erupce středověké sklepní architektury, pospojováním pod městem spletí chodeb, tunelů, prostorných galerií, které se jaksi spontánně a zcela přirozeně staly doménou košické pohostinnosti …
Bardejov

Každý, kdo zavítá na překrásné a rozlehlé středověké náměstí v Bardějově, vydlážděné původními říčními kameny, pouze závidí postavičce na štítu střechy tamní úžasné radnice. Je to údajně socha Rolanda, ochránce městských práv a privilegií Bardejova, bezpochyby s nejlepším výhledem mezi jeho obyvateli. Korunuje sedlové střeše nejstarší renesanční budovy na Slovensku, ze které i po pěti stech letech dýchá svěžest architektonického mistrovství …


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
 

Comments

No comments so far.

  • Leave a Reply
     
    Your gravatar
    Your Name