Trojičné náměstí rezervují v sobotu pro umění

Trojičné náměstí rezervují v sobotu pro umění

Náměstí svaté Trojice v historickém centru Banské Štiavnice bude v sobotu od předpoledne do pozdního večera žít třetím ročníkem happeningového akce Umění na Trojici, které je úvodním akcí Štiavnického kulturního léta. Organizátoři z tamní radnice a oblastní organizace cestovního ruchu Region Štiavnica návštěvníkům slibují pestrou mozaiku kulturních zážitků s hudbou, výtvarným uměním, literaturou, divadlem a filmem.

Jak uvedl vedoucí oddělení kultury, sportu a mediální komunikace banskoštiavnického radnice Rastislav Marko, pro umění bude vyhrazena nejen plocha náměstí, ale i prostory některých budov. “Hlavní pódium, na kterém budou diskuse i koncerty bude umístěno v kouzelném prostředí nádvoří Joergesovho domu, dnes využívaného pro kavárnu Gavalier. Zde bude možné setkat se se Štiavnické spisovatelem Juraj Červenák, vydavatelem Koloman Kertész Bagalil, Mariánem a Martinem Geišbergovcami zda stylovou kapelou Fats Jazz Band. Samotné náměstí se promění na zónu plnou zajímavých stánků, vinylových desek a dobré hudby v podání DJ Yellowboxa. Chybět nebudou atraktivní umělecké tvůrčí dětské dílny, zda prezentace projektu Jsme do knih, ve kterém si děti občanského sdružení Bakomi tvořily vlastní knihy, “uvedl Marko. V prostorách Galerie Josefa Kollára si návštěvníci budou moci prohlédnout výstavu Trienále malého objektu a kresby, ale také seznámit se s uměním výroby papíru. Netradičním prvkem v galerii bude divadelní představení Nyúl / Zajíček, což je pohybová inscenace studentů Vysoké školy múzických umění inspirovaná deníkové zápisky malíře Ladislava Mednyánszkeho. V kině Akademik filmový kritik Peter Konečný představí výběr z nejlepších světových reklam.

Pro událost bude v sobotu doprava na Náměstí svaté Trojice omezená. Průjezdná bude jen západní část náměstí a zredukovaný bude počet parkovacích míst. Každý by chtěl navštívit Vysoké Tatry, co vy?

Banskoštiavnického kulturní léto pokračuje další zajímavou sobotou, jejíž předvojem budou páteční akce s tématem české kultury. Kromě nich čeká na návštěvníky města i domácích řemeslný jarmark, prezentace moravské lidové kultury a vína, živý šachy, folk a world music i cyklistický maratón. V pátek 31.7. se od 19.00 hod. v čajovně představí Monika Hricová, Helena Chovanová a Ivan Lukáč se směsí slovenských písní as čtením české humorné poezie. Po skončení této akce se návštěvníci mohou pozvolna presunout do amfiteátru, kde na ně čeká další silná stránka české kultury – film. Během večera, který je věnován Ivanu Trojanovi si diváci mohou prohlédnout trojici děl, v nichž exceloval: Příběhy obyčejného šílenství, Václav a Karamazovi.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
 

Comments

No comments so far.

  • Leave a Reply
     
    Your gravatar
    Your Name