Squash nejzdravějším sportem

Podle časopisu Forbes se dostal squash mezi 10 nejzdravějších sportů na světě. Ve finálním hodnocení se nakonec s 22,5 body umístil na prvním místě před veslováním a horolezectvím, které je obecně považováno za velmi náročný sport.

Squash se hraje dneska ve 175 zemích a hraje jej podle mezinárodních údajů více než 20 miliónů lidí. Jde tedy o oblíbený a v podstatě masový indoorový sport.

Historie squashe

Squash je dost často srovnávám s tenisem a právě díky němu vznikl. Na půdě Anglické univerzity, kdy byly plné tenisové kurty, si tamní studenti krátili čekání házením míčku z indické gumy pomocí pálek na zeď. Tato aktivita je natolik zaujala, že za pár let v roce 1865 byly instalovány první kurzy a squash se stal oficiálním sportem. Zakládá se squashová asociace USSRA (United States Squash Rackets Association) následovalo ji pak několik dalších malých asociací, než vznikla v roce 1928 vlastní squashová asociace (Squash Rackets Association).

Více do povědomí se dostává po ukončení 1. světové války ve 20. letech. Squash se stává oblíbeným sportem pro tisíce hráčů a začínají se organizovat i první mistrovství (1920 v Anglii) a zápasy.

Největšími tahouny, kteří na squash upozornili v celém světě, byli Jonah Barington a Geoff Hunt, kteří jej hráli v 60. a 80. letech 20.stol. Pomohli zaujmout široké masy sportovců a squash zaznamenal obrovský boom.

Pravidla hry

Squash se hraje pomocí rakety a míčku. K odrazu míčku se zde využívá stěny. Dva hráči hrají na kurtu vedle sebe v protoru, který obklopují 4 stěny – ta vstupní bývá zpravidla z plexiskla. Úkolem hráče je udeřit míč o stěnu tak, aby protivník nebyl schopen zahrát některým dovoleným způsobem. Hráči se v odpalech střídají a míč musí být odehrán dokud se neodrazí dvakrát od země. Míček se vždy musí odrazit od přední stěny po vyznačenou hraniční čárou a zároveň nad tzv. signálem. Míček může být i odražen od jedné či více stěn a protihráč nesmí hráči v odehře míče nijak bránit. V odehrávání míčků se hráči navzájem střídají a pravidlem je, že nesmí ohrozit svou hrou protihráče. Hráč, který zraní spoluhráče, je ihned diskvalifikován.

Nezapomeňte se na hodinu sqashe vhodně obléci, především obout. Ideálem jsou čisté halové sportovní boty s podrážkou, které i při zahřátí během sportovního výkonu nenechává stopy na parketách.

Squash je relax pro každého

V létě je squash spíše zanedbávaným sportem a jeho nadšenci se k němu vracejí spíše za ošklivého počasí. Squash v Českých Budějovicích si můžete zahrát třeba ve sportcentru Delfín, které má pro něj vhodné technické zázemí. Pokud nejste příliš náročným hráčem a chcete si něco jako squash zapinkat doma, můžete k tomu využít i stěnu u domu. Zapinkat si pro radost tedy můžete prakticky kdykoliv a nepotřebujete k tomu ani sparing partnera.

 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
 

Comments

No comments so far.

  • Leave a Reply
     
    Your gravatar
    Your Name