Podlahové topení jak na to

Podlahové topení začíná v nových rodinných domech čím dál častěji nahrazovat klasické radiátory. Je to pouze nový módní výstřelek, nebo je podlahové vytápění lepší, než klasické? Pojďme se na to společně podívat.

Výhody a nevýhody podlahového topení

Ačkoliv by bylo pro každého nejsnadnější, kdyby se dalo jednoznačně určit, která varianta je lepší, nelze to. Pokud se zrovna nacházíte v situaci, kdy se rozhodujete, jaký způsob vytápění zvolit, musíte si sami určit, které výhody jsou pro vás důležité a jaké nevýhody jste ochotni tolerovat.

Podlahové topení prospívá člověku i přírodě

Mezi největší výhody podlahového topení patří mnohem lepší cirkulace teplého vzduchu v místnosti, která téměř odpovídá ideálu. Teplý vzduch je lehčí, než vzduch studený, tudíž od ohřáté podlahy vzduch pomalu stoupá nahoru a rovnoměrně prohřívá celou místnost. V místnosti vytápěné radiátory může být rozdíl v teplotách různých částí místnosti až 8°C!

Není to však pouze rovnoměrné rozložení teploty vzduchy, i kvalita vzduchu jako taková může být v místnostech vytápěných podlahovým topením lepší. Díky lepší cirkulaci vzduchu může být ve vzduchu menší počet alergenů, zvláště různých prachových částic. Pokud trpíte alergií na prach, může mít podlahové topení příznivé účinky na vaše zdraví.

I po ekologické stránce může být podlahové vytápění lepší variantou, především díky moderním technologiím. Díky izolačním vlastnostem stavebních materiálů není třeba, aby podlaha byla zahřívána na vysoké teploty. Navíc podlahové vytápění může být připojeno k nejrůznějším obnovitelným zdrojům energie – např. solárním panelům. Navíc ušetříte trochu místa, které by jinak bylo zabrané radiátorem.

Přesnější regulace

Dříve představovala regulace podlahového topení problém, protože nebyly dostupné technologie k jeho přesnému ovládání. Dnes díky moderním technologiím je ovládání teploty podlahového topení nejenže přesnější, ale nabízí i více možností oproti topení tradičnímu. U podlahového topení je možné regulovat teplotu v každé místnosti zvlášť, dokonce i v rámci jedné možnosti je za příplatek možné vytvořit různé zóny v jedné místnosti. Navíc podlahové topení reaguje na zisky z jiných tepelných zdrojů, např. slunečního záření skrze okno. Podívejte se na možnosti regulace podlahového topení.

Větší náklady na pořízení i údržbu

Podlahové topení může mít dvě nevýhody. Ve většině případů si z vaší peněženky vezme více, než obyčejné radiátory. V případě podlahové topení se opravdu nevyplatí šetřit, protože kvalitní provedení je velmi důležité do budoucna. Cena podlahové topení za m2 není vysoká a při kvalitní instalaci Vám vydrží řadu let.

Pokud zvolíte profesionální dodavatele, minimalizujete tím riziko nehody podlahového topení. Nejčastější a nejdrastičtější problémy podlahového topení v minulosti i dnes jsou spojeny především s nekvalitním zhotovením. I přes dobré provedení je údržba podlahového topení náročnější oproti radiátorům.

Výběr vhodné krytiny na podlahové topení

Vybrat krytiny vhodnou na podlahové topení je důležité, protože ovlivňuje spoustu jeho parametrů. Obecně platí, že nejvhodnější krytinou je keramická dlažba, nebo jiné podobné materiály, které mají vyšší tepelnou vodivost. Lze použít i koberce či linolea, ale pouze do určité výšky. Takové podlahy navíc musí být celoplošně lepené. Poslední možnou alternativou jsou dřevěné podlahy. Dřevo na podlahu musí být dobře vysušené a je lepší použít lepení. Jaká je vhodná krytina na podlahové topení u Vás doma Vám jistě poradí i dodavatel topení.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
 

Tags: , ,

Comments

No comments so far.

  • Leave a Reply
     
    Your gravatar
    Your Name