Prestižní závod Jizerská 50

Běžecké lyžování je jedním ze zimních sportů, kterému se věnuje nejedna evropská země, pořádají se nejrůznější závody, světový pohár i mistrovství světa. Běh na lyžích je velmi populární, především v severní Evropě ve Skandinávii se těší velké oblibě a také z těchto zemí často pochází úspěšný sportovci v tomto odvětví. Ti nejlepší běžci na lyžích se v zimním období setkávají v rámci prestižní série dálkových běhů Worldloppet, kam patří od roku 1999 také Jizerská 50.

Jizerská 50, to je běh na lyžích klasickou technikou určený pro profesionální závodníka, ale i pro širokou veřejnost, jedná se u nás o každoroční vyvrcholení běžkařské sezony. Poprvé se závod konal v roce 1968, o deset let později byla jeho popularita už tak velká, že se ho účastnilo na 7800 závodníků. V roce 2011 se Jizerská 50 zařadila také do seriálu Ski Classics, v rámci něhož závodí česká a především světová běžkařská elita.

Původní závod o délce 50 km byl samozřejmě zachován, nicméně v posledních letech byl doplněn o další přidružené závody, kromě 50 km klasicky se jede ještě 25 km klasicky, 30 km volnou technikou a na kratších vzdálenostech závodí děti. Obzvláště rádi vzpomínáme na Jizerské 50 konané v letech 2002 a 2012, kdy zvítězil Stanislav Řezáč, a rovněž leden 2013 přál českým barvám, protože se na druhém místě za vítězným Norem Andersem Auklandem umístil Lukáš Bauer.

Co se týká trati závodu, běží se po Jizerské magistrále, start je na stadionu v Bedřichově, odkud závodníci pokračují na Novou Louku a Kristiánov, kde najdou první občerstvovací stanici. Pokračují potom dále přes Rozmezí a Knajpu, až se dostanou na občerstvovací stanici Hraniční. Další občerstvení je čeká na Jizerce, odkud pokračují přes stanici na Smědavě zpátky na Knajpu. Dále vede cesta ke Krásné Máří na Hřebínek, kde je čeká poslední občerstvovací stanice. Trať závodu potom vede přes Bílou kuchyni, Olivetskou horu, Vládní a U Buku zpět na stadion v Bedřichově. Každoročně patří Jizerská 50 k vyhledávaným závodům v Čechách, kterého se účastní i velké množství amatérů a v posledních letech i dětí, takže jen tak dál.

 

Tags: , , , , , , ,

Comments

No comments so far.

  • Leave a Reply
     
    Your gravatar
    Your Name