Americké ledničky

Published by morpheus on

Možná je znáte z amerických filmů nebo seriálů. Řeč není o hereckých hvězdách, ale o amerických ledničkách. Určitě si vybavíte nějakou scénu, kdy hrdina jde, otevře obrovskou ledničku obsahující zásoby jak pro případ jaderného konfliktu a vytáhne si pivo… Jen si zkuste vzpomenout na nějaký americký film nebo seriál, kde by hrála klasická evropská lednička… Není to jednoduché, že? Zajímavé, proč jsou v USA tyto chladničky tak populární. Důvodů je víc, takže si je postupně projdeme.

Prostor

Americké chladničky mají obrovský prostor, takže tam uskladníte jídlo pro celou rodinu na týden. Můžete tak nakupovat hromadně v supermarketu a nemusíte chodit kupovat čerstvé potraviny každý den. Do Česka tento trend už taky dorazil, ale české chladničky tomu úplně neodpovídají.

Velký mrazák

Evropské ledničky mají obvykle chladící část nahoře a menší mrazící dole. Respektuje to logiku, že mrazák neotvíráte tak často a tudíž je používanější část ve výši očí. Na druhou stranu to ale zmenšuje použitelný prostor pro mrazák a tudíž v něm nemůžete skladovat větší množství masa nebo zeleniny. Americké ledničky jsou oproti tomu rozdělené vertikálně a navíc jsou větší. Do mrazáku tak naskládáte daleko víc potravin. Navíc mají v mrazáku integrovanou výrobu ledu a ledové tříště.

Rozdělení na přihrádky

Oproti evropským kolegyním mají americké chladničky jasnější rozdělení na jednotlivé přihrádky. Od výrobce má každá přihrádka doporučený druh potravin. Různé potraviny totiž potřebují různou míru chlazení a také se tím omezuje šíření pachů.

Chytré doplňky

Americké ledničky mají i řadu drobných elektronických doplňků jako je akustická signalizace nedovřených dveří. Umí také měřit teplotu uvnitř a zobrazovat ji na display. Chlazenou vodu, nebo ledovou tříšť máte k dispozici prostřednictvím speciálního okénka ve dveřích chladničky. Šetříte tak energii, protože nemusíte otvírat celý mrazák.

Tak proč?

V čem je tedy háček? Proč nejsou tyto chladničky v Evropě tak rozšířené, jako v Americe. Odpověď lze najít v kulturních rozdílech. V devadesátých letech 20. století a na začátku 21. Století zažívala Amerika ekonomický růst, který se výrazně projevil na nárůstu bohatství nižší a střední třídy. Možná opět z amerických filmů a seriálů znáte situace, kdy hrdinové nahrazují jednu kreditní kartu za druhou a řeší svých deset přečerpaných karet. To je situace v Česku naprosto nenormální. Nebývalé možnosti dané výhodnými úroky na hypotéky a kreditní karty umožnili Američanům nakupovat mnohem víc, než kolik vydělali. K dobrým mravům středostavovské americké rodiny tak začaly patřit macbooky, ipody a velké americké ledničky.

Dalším kulturním rozdílem je velikost průměrného domu. V USA jsou tradičně byty určeny pro sociálně slabé, nebo naopak pro mladé a nezadané lidi, pro které by dům byl nesmyslně velký. Správná rodina však musí mít vlastní dům a tím i dostatečný prostor pro velkou chladničku. Nakupování na předměstích je možné v podstatě jen v supermarketech, takže je nutné mít velkou chladničku. V Česku je situace odlišná. Střední třída po americkém vzoru zde v podstatě neexistuje, nebo je jen velmi úzká. Průměrný Čech žije v malém bytě a tak obrovská chladnička by pro něj byla zbytečně předimenzovaná. Americké ledničky se tak dostávají spíše k bohatším lidem, nebo k těm, kteří byli v zahraničí a zvykli si tam na ně.

V česku má velký výběr amerických ledniček například Datart. Dají se samozřejmě koupit i na internetu, ale v Datartu si je můžete mimo jiné prohlédnout a taky mají vcelku schopnou dopravu, která vám ledničku vynese i do patra a zapojí, což z vlastní zkušenosti můžu říct, že u přepravních společností není samozřejmost.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup