Opasky máme od nepamäti, história džínsov má 150 rokov.

Published by tbaranek on

Zatiaľ čo sa prvé opasky objavili ako kožená šnúrka na upevnenie odevu, prvé rifle sa objavili Opasok - kožené opaskypred stopäťdesiatimi rokmi, keď si bavorský emigrant Loeb Strauss v San Franciscu otvoril obchod s odevmi a opaskami. Mal len 24 rokov. V centre zlatokopeckej horúčky začal rodák z Buttenheimu nový život. Meno si „poameričtil“ na Levi a založil si vlastnú krajčírsku spoločnosť Levi Strauss Company. Zameral sa na potreby zlatokopov, ktorí pri práci potrebovali pevné, trvanlivé nohavice. Začal ich pre nich šiť z lacnej bavlnenej látky, známej ako denim alebo džínsovina. O devätnásť rokov neskôr za ním prichádza nevadský krajčír Jacob Davis a žiada od neho 68 dolárov na patentovanie svojho Látkový opasok - textilné opaskynápadu: použiť kovové nity na najviac namáhaných častiach pracovných nohavíc tak, aby sa stali ešte trvanlivejšími. Levi a Jacob uzavreli partnerstvo, o rok neskôr patent získali. V roku 1890 prerazili na trh s prvými typicky modrými „leviskami“ s nabitými nitmi, nesúcimi legendárne označenie 501 a na nich opásaný kovbojský opasok s veľkou prackou.

Rifle a opasky v Hollywoode.
Levisky sa stali synonymom pre rifle. Presláveným „päťstojednotkám“ s koženými opaskami a Opasok authenticna nich zavesené kolty prisudzujú medzi džínsami také postavenie ako Chanelu No. 5 medzi parfumami. V začiatkoch sa rifle a kožené opasky brali iba ako pracovný odev, čiže montérky. Nosili ich robotníci, pracovníci na farmách alebo baníci. Zlom nastal až vtedy, keď sa stali obľúbeným oblečením hrdinov Divokého západu – kovbojov. Fešáci s rozopnutou košeľou, šatkou okolo krku, v modrých džínsach a s opaskami, kde mali kolty umiestnené „proklatě nízko“ spravili z riflí nohavice s opaskom odvážnych a žiadaných mužov. Americkí chlapi ich začali napodobňovať, predaj levisiek stúpal. Prostredníctvom amerických vojakov, ktorí bojovali počas druhej svetovej vojny na starom kontinente, sa nohavice z džínsoviny s vojenským opaskom dostali aj do Európy. V päťdesiatych rokoch sa o ich ďalšiu slávu postaral Hollywood. V Rebelovi bez Opasok - opasky koženépríčiny alebo v Divochovi sa do nich obliekli nové idoly mládeže James Dean a Marlon Brando. Z pôvodne mužského kusa odevu – rifle a opasok sa postupne stala aj obľúbená časť ženského šatníka. Medzi prvými ženami, ktoré sa na verejnosti ukázali v rifliach, bola slávna herečka Marilyn Monroe. Nosila ich nielen v súkromí, ale stali sa aj jedným z jej kostýmov vo filme Rieka bez návratu .

Jeansy a opasok v súčastnosti.
V súčasnosti je na svete už len veľmi málo oblastí, kde rifle a opasky nepoznajú. Spolu Damske opasky - leskly opasoks koženým opaskom sa stali nielen súčasťou športového oblečenia na voľné chvíle, ale v kombinácii s časťami oblekov ich do úradov a kancelárií nosia aj mnohí biznismeni. Nohavice z denimu s opaskom sú natoľko obľúbené, že v nich niektorí ľudia začali chodiť dokonca na spoločenské akcie. To sa však považuje za znak nevkusu. Vďaka tomu, že sa rifle stali „pracovným“ oblečením novinárov a fotografov, ktorí sa na významných podujatiach pravidelne zúčastňujú, v niektorých krajinách museli vydať nariadenia o tom, pri ktorých príležitostiach a na ktorých miestach je vstup v džínsach s opaskom nežiaduci. Na Slovensku sa v „leviskách“ nedostanete napríklad k prezidentovi. Výhrady proti ich noseniu majú nielen tí, ktorí musia prácu podriaďovať oficiálnemu protokolu, ale aj iní zamestnávatelia. Existuje veľa firiem, v ktorých platí zákaz vstupu v džínsach. To však nič nemení na tom, že sú u nás jedným z najpredávanejších tovarov. O rifliach a opaskoch platí, že pri ich predaji ide častokrát viac o značku ako o biznis. Týka sa to i firmy Levis, ktorá si aj po rokoch udržuje popredné miesto na trhu. O svoje postavenie však Opasky panskemusí s rozmáhajúcou sa konkurenciou zvádzať čoraz ťažšie boje. Okrem firmy Levis existuje na trhu množstvo iných spoločností vyrábajúcich rifle a opasky ako módne doplnky – napríklad Sears Roebuck, JC Penney, Fubu, Diesel, Tommy Hilfiger. Do obchodu s jeansami, či trendovými opaskami sa pustili aj svetoznámi módni návrhári – Armani alebo Calvin Klein. Posledný spomenutý práve v súvislosti s džínsami prišiel o veľký balík peňazí. Pred rokmi šliapol vedľa, keď predal licenciu na rifle firme Warnaco. Chcel tvoriť iba najluxusnejšie modely pre prominentných zákazníkov. Bohatí tínedžeri sa však od Calvina odvrátili a začali hromadne nakupovať výrobky Warnaco. Klein sa pokúsil získať značku späť, ale nepodarilo sa mu to.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Categories: E-shop