Plnění splátkového kalendáře

Published by Piar on

Abychom upřesnili téma článku, pak plněním splátkového formuláře máme na mysli nejčastější možný způsob oddlužení fyzické osoby, která získala povolení na oddlužení od insolvenčního soudu. Druhým možným způsobem je pak tzv. zpeněžení majetkové podstaty.

Rozhodnutí, který ze dvou nabízených způsobu oddlužení bude nakonec v daném případě použit padá na bedra nezajištěných věřitelů, kteří si toto odhlasují buď na své schůzi nebo mimo ni.

Co si pod tímto způsobem oddlužení představit?

Předně je třeba říci, že pokud si nejste v této oblasti jistí, je vhodnější oslovit některou firmu, která nabízí insolvenční poradenství. Zabráníte tak případným komplikacím v procesu oddlužení, které by mohly nastat z důvodu neznalosti tématiky.

Plnění splátkového kalendáře je způsobem, který zasahuje dlužníkův majetek především v budoucnu. Jak konkrétně se postupuje? Počítejte s tím, že dlužníkovi pohledávky ze strany zajištěných věřitelů budou uspokojovány z výtěžku zpeněžení zajištění. Zároveň však musí dlužník po dobu 5 let plnit také pohledávky nezajištěných věřitelů a to podle daného poměru.

Dlužník je tedy zavázán, že bude měsíčně (po dobu 5 let) splácet nezajištěným věřitelům ze svých příjmů částku ve stejném rozsahu, v jakém z nich mohou být při výkonu rozhodnutí nebo při exekuci uspokojeny přednostní pohledávky.

Povinnosti dlužníka

Pokud je vyhlášen a schválen osobní bankrot a proces oddlužení je řešen formou plnění splátkového kalendáře, je dlužník povinnen:

  • vykonávat přiměřenou výdělečnou činnost a v případě, že je nezaměstnaný, o získání příjmu usilovat; nesmí rovněž odmítat splnitelnou možnost si příjem obstarat
  • hodnoty získané dědictvím a darem zpeněžit a jejich výtěžek, stejně jako jiné své mimořádné příjmy, použít k mimořádným splátkám nad rámec splátkového kalendáře
  • bez zbytečného odkladu oznámit insolvenčnímu soudu, insolvenčnímu správci a věřitelskému výboru každou změnu svého bydliště nebo sídla a zaměstnání
  • vždy k 15. lednu a k 15. červenci kalendářního roku předložit insolvenčnímu soudu, insolvenčnímu správci a věřitelskému výboru přehled svých příjmů za uplynulých 6 kalendářních měsíců
  • nezatajovat žádný ze svých příjmů a na žádost insolvenčního soudu, insolvenčního správce nebo věřitelského výboru předložit k nahlédnutí svá daňová přiznání za období trvání plánu oddlužení
  • neposkytovat nikomu z věřitelů žádné zvláštní výhody
  • nepřijímat na sebe nové závazky, které by nemohl v době jejich splatnosti splnit

Cílem tohoto způsobu oddlužení je, aby dlužník na základě splátkového kalendáře postupně uhradil cílovou částku, která je dána 30% z celkové výše pohledávek. Uvedená částka je však minimální částkou, kterou je třeba splatit. Pokud dlužník bude mít možnost získat další neočekávaný peněžitý či nepeněžitý příjem (výhra, dědictví, půjčka atp.), jedná se o mimořádnou splátku nad rámec splátkového kalendáře a dlužník ji musí použít ke splácení dluhu. Dlužník nesmí bez souhlasu insolvenčního správce odmítnout dar ani dědictví. V případě odmítnutí by to bylo bráno jako neplatný právní úkon.

Za předpokladu, že dlužník celých 5 let řádně a včas plní svoje povinnosti (dané soudem), dojde k ukončení procesu oddlužení. V tomto okamžiku má dlužník právo podat návrh soudu na osvobození od placení pohledávek zahrnutých do oddlužení, a to v rozsahu, v němž dosud nebyly uspokojeny (bude se jednat o všechny pohledávky, tedy i o ty nepřihlášené).

Pro kompletní informace se obraťte na poradenskou společnost, případně si prostudujte materiály zejména z insolvenčního zákona.

Zdroj: http://insolvencni-zakon.justice.cz/obecne-informace/oddluzeni.html


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup