Tibet – střecha světa
Chystáte se za poznáváním Číny? Ty odvážnější můžou prozkoumat i Tibet, nejvýše položenou náhorní plošinu světa. Po staletí vystupoval Tibet sám za sebe a byl neuznáván a izolován od zbytku světa. Až v roce 1951 se nedobrovolně spojil s Čínskou republikou.
Zabírá celou jednu čtvrtinu z celé Číny. Od zbytku Číny se odlišuje jak kulturně a jazykově, tak i historicky a geograficky. Pro řadu cestovatelů představuje Mekku cestovatelského poznání. Hlavní město nese název Lhasa a žije zde 250 tisíc obyvatel. V tomto městě naleznete turistickou atrakci v podobě paláce Potala. V celém Tibetu je na 800 obydlených vesnic a měst.
A co v Tibetu najdete? Z větší části jde o pusté a opravdu nehostinné místo. Horolezci zde pokouší své síly na Himálajích a nejvyšší hoře světa Čomolungma, která měří 8.848 metrů. Turisté se zde prodírají skrze pustiny bičované silnými větry. Tato krajina dosahuje velikosti celé západní Evropy. Divíte se, co sem tedy všechny ty odvážlivce láká? I v takto nehostinném kraji můžete shlédnout nespočetné škály živočichů a hlavně spatříte úplně odlišnou krajinu. Leckdy se zde budete cítit jak na Měsíci.
Pokud byste chtěli v této části země žít, museli byste se dostat do souladu s místními tvory a okolím, protože život je zde velice těžký. Tibeťané jsou pohostinní a srdeční lidé, kteří milují zpěv a tanec.
Pro milovníky železnice se zde skýtá možnost poznat Tibet i trochu jinak. A to během několikadenního výletu vlakem na nejvýše položené železnici světa. Trasu si naplánujte z pekingského nádraží a urazíte neuvěřitelných 4000 km skrze úchvatnou pustou krajinu až po velkolepé velehory. I tak lze poznávat Tibet.
Zájezdy za poznáním nejen do Číny najdete na e-cesty.cz.