Informace pro chovatelské stanice psů
Každý chovatel psů přizná, že zřízení vlastní úspěšné chovatelské stanice je poměrně nákladný a zdlouhavý proces s nejasným výsledkem. Úspěch bývá zpravidla vidět až na dlouhou dobu a chovateli často nezbývá mnoho peněz nazbyt.
Pokud uvažujete o založení vlastního chovu, je nutné tento krok dobře uvážit. Je především nutné počítat s dlouhým časovým horizontem návratu vložených prostředků a nutnosti neustálého dohledu nad svými svěřenci. Zde práce nikdy nekončí, nelze tedy zcela vypnout a vytěsnit z hlavy myšlenky na práci.
Značné náklady
Cílem každého chovatele psů je mít kvalitní a zdravé potomstvo. Aby bylo možné tohoto cíle zdárně dosáhnout, je nutné vynaložit nemalé úsilí a prostředky. Počáteční náklady za zřízení chovné stanice, pořízení kvalitních zástupců chovu, hrazení poplatků a povolení, jsou nemalé. Dále je nutné počítat s průběžnými náklady – na veterinární péči, krmivo a na reprezentaci při různých kynologických akcích atd.
Práce se zvířaty vyžaduje kromě vynaložení peněžních prostředků i další oběti. Tyto jsou ve formě každodenní péče a vynaloženého času. Zvláště, pokud sháníte vhodného krycího partnera k novému vrhu nebo se staráte o právě narozená štěňata.
V České republice existuje mnoho tisíc fungujících chovatelských stanic psů. Veškeré jejich aktivity zastřešují různé kynologické kluby a svazy, v čele s Českomoravskou kynologickou unií, Českým kynologickým svazem.
Název je důležitý
Žádost o zřízení chovatelské stanice se podává na zvláštním formuláři, který naleznete na internetových stránkách výše uvedené kynologické unie. Je velice důležité mít předem promyšlený vhodný název pro Vaše podnikání.
Jelikož jsou veškeré kynologické akce a aktivity v ČR schvalovány Mezinárodní kynologickou federací – FEC, je potřeba jej volit uvážlivě, aby působil seriózně a atraktivně potenciálním zahraničním zájemcům o štěňata. Rovněž je nutné počítat s možností změny zaměření chovatelské stanice.
Ve formuláři je možné uvést až šest variant názvu chovatelské stanice. Tyto názvy uvádějte v pořadí, které preferujete. Je totiž možné, že některé Vámi navrhované označení již bude obsazené. Automaticky se tak přihlíží k další uvedené variantě.
Tento postup se velice doporučuje, jelikož poplatky za registraci se nevracejí a pokud je název obsazený, může chovatel vyjít naprázdno.
Přihláška do kynologického svazu
Pokud již máme registrovaný název chovatelské stanice, vyřízeny všechny potřebné náležitosti, jako zřízení živnostenského oprávnění, ohlášení živnosti, jsme registrováni u příslušného finančního úřadu a jsme připraveni platit sociální a zdravotní pojištění, můžeme přistoupit k dalšímu kroku, jímž je přihlášení se do kynologické organizace.
Každá chovná fena musí být zapsána v plemenné knize a mít vystavený průkaz původu. S těmito náležitostmi výrazně pomáhá právě členství v kynologickém svazu nebo organizaci. Dalším krokem je připravit své zvíře na jeho prezentaci na výstavě. Je velice důležité, aby naše fena prošla kontrolou znalce rasy a mohla být klasifikována jako vhodná k chovu.
Před samotným připuštěním je vhodné Váš záměr ještě prokonzultovat s poradcem chovu. Tomu zašlete tzv. krycí list, jež obsahuje informace od Vašem zvířeti i krycí list druhého psa. Rovněž se doporučuje prostudovat chovatelský řád.
Konečně první vrh
Neprodleně po vrhu štěňat oznamte tuto událost svému poradci chovu a obstarejte svým štěňatům čip. Při první povinné kontrole pozvěte ke štěňatům svého poradce chovu. Teprve po úspěšné inspekci jej můžete požádat o vydání průkazu původu psa. Pokud štěňata i ostatní podmínky chovu splňují daná kritéria, bude Vám tento průkaz vydán.
Nyní jste vlastníky čistokrevných psů a disponujete fungující chovnou stanicí. Toto je velice stručný návod, jak založit fungující chov psů. Pokud se o tento druh podnikání zajímáte, jste nadšenci do jejich výcviku, jste členy kynologického svazu, může toto být cesta právě pro Vás.
0 Comments