Hledání práce jinak
Potřebujete si najít práci a nevíte jak na to? Máte několik možností – internet, personální agentury, agentury dočasného zaměstnání, úřady práce, inzeráty v tisku, výstavy a burzy práce, práce přes známosti. Odborníci v personální oblasti radí formy kombinovat, čím se pokryje větší prostor na pracovním trhu. Každá z forem má rozličný dosah na zaměstnavatele, některé jsou velmi úzce specifikované. Ať už hledáte volné pracovní místo v Brně nebo volné pracovní místo v Praze, tento článek vám může pomoci.
Internet – dostupnost, časová neomezenost, rozsah/počet a obsah nabídek, zveřejnění životopisu, informace o procesu hledání práce (jak napsat životopis, motivační dopis, příprava na pohovor, plánování kariéry, …).
Personální agentura – obsazuje volná pracovní místa svých klientů, nabídka práce je závislá na poptávce, vhodné pro lidi s vyšším vzděláním a rozšířenou kvalifikací, čas od času aktualizovat životopis v databázi.
Agentury dočasného zaměstnání – přímo zaměstnávají svoje klienty a potom je „půjčují” firmám na krátkodobé práce, služby poskytují bezplatně. Když se agentuře nepodaří umístit vás na trhu práce, může s Vámi rozvázat pracovní poměr a Vy se vrátíte do evidence nezaměstnaných.
Úřady práce – po registraci poskytují informační a poradenské služby, obsazování volných pracovních míst, poskytnutí části náhrady cestovních výdajů v souvislosti s absolvováním pohovoru nebo výběrového řízení (jakmile jsou výdaje vyšší jak 100 Sk), pobírání dávek v nezaměstnanosti, zprostředkování absolventské praxe, zabezpečení vzdělání a rekvalifikace.
Inzeráty v tisku – specifické pozice, výběr periodik ( zaměření, regionální záběr), pozor na neseriózní inzeráty bez doplňujících informací (popis nabídky, kontakty).
Výstavy a burzy práce – představení společnosti a seznámení s volnými pozicemi, vhodnější jako zdroj informací, prostředek na průzkum trhu práce.
„Po známosti” – silný zdroj, osobnější přístup, někdy se o volném pracovním místě dozvíte dříve.
0 Comments