CCTV a elektronická ochrana zboží: Dvojka chránící váš podnik
Různí specialisté na zabezpečení v obchodech se shodují na tom, že kamerové systémy a elektronické zabezpečení jsou nejúčinnější. Zvlášť používají-li se současně, ale i odděleně fungují velice dobře.
Elektronická ochrana zboží (EAS – electronic article surveillance) se používá k detekování speciálně označeného zboží v oblasti východu z prodejny. Pokud je detekce pozitivní, spustí se zpravidla alarm. Ten může být doplněn i o světelnou signalizaci. Alarm má za úkol upozornit na pachatele.
Tento systém zabezpečení se nejvíce uplatňuje v maloobchodních prodejnách a v různých obdobách je instalován po celém světě. Co má vždy společného jsou detekční antény a příslušenství, které se umísťuje na zboží. Jsou jednoduše vhodné všude tam, kde je pro zloděje příležitost krást zboží různých velikostí.
Moderní elektronické zabezpečení se už dnes nezaměřuje jen na ochranu zboží, ale pomáhá také snížit náklady na pracovní sílu, zrychluje inventury a zlepšuje logistiku.
Typy elektronické ochrany
V maloobchodních prodejnách, pro které je také tento druh zabezpečení primárně určen, se používají tři druhy elektronické ochrany zboží: EM (elektromagnetická) – etikety jsou velmi malé a dají se šikovně schovat. Zpravidla mají černou nebo bílou barvu a jsou buď samolepící, vhazovací nebo vkládací. RF (radiofrekvenční) sestává ze tří základních komponentů: Detekční anténa, etikety nebo pevné kódy a uvolňovače či deaktivátory. AM (akustomagnetická) funguje na stejném principu jako RF a EM elektronická ochrana zboží, ale uplatňuje se zejména tam, kde je třeba pokrýt větší plochu. Mají lepší dosah (i více jak 2 m) než dva předchozí systémy.
V každém případě se vždy používají tzv. etikety nebo kódy. Ty mohou být pevné nebo lepicí. Každý z nich je vhodný pro jiný druh zboží (pevné – textil, obuv, sportovní vybavení; lepicí – potraviny, elektronika, knihy, lékárenské nebo drogistické zboží). Pevné se dají používat opakovaně, protože jsou obsluhou pokladny při placení zákazníkem odstraněny pomocí uvolňovače. Lepicí etikety jsou jen na jedno použití a zákazník si je na zboží zpravidla odnese. Takové je nutné u pokladny deaktivovat. Deaktivátory a uvolňovače se zpravidla umísťují právě k pokladně, kde s nimi může manipulovat jen autorizovaná osoba.
Účinnost elektronické ochrany zboží
EAS snižuje krádeže zhruba o 60 %. I když se zloději podaří odcizit zboží s pevným kódem, ještě nemá „vyhráno“. Sundat tyto bezpečností komponenty není vůbec snadné a pravděpodobně by při tom došlo i k poškození samotného zboží. Některé z nich obsahují i speciální barevné kapsle, které při špatné manipulaci poškodí ukradené zboží.
0 Comments