Týchto 5 kreatívnych techník na podporu tvorivého myslenia sa oplatí vyskúšať
Kreativita a nápady dnes hýbu svetom. Už to nie je len o umeleckej tvorbe, ale aj o zmenách a riešeniach pre spoločnosť ako takú, o nápadoch a inováciách vo firmách aj o potrebe realizovať svoje nápady a posúvať sa osobnostne vyššie. Stáva sa súčasťou modernej práce a kontext, v akom sa vníma kreativita, sa neustále rozširuje.
Ak nechcete zaostávať a rozvíjať svoju kreativitu, vyskúšajte nasledovné techniky.
Myšlienkové mapy
Začnime s nadčasovou klasikou. Odkedy sa objavila na zoznamoch kreatívnych techník, patrí medzi najvyužívanejšie stratégie na rozvoj tvorivého myslenia. Jej objaviteľ, Tony Buzan, si všimol, že mozog prirodzene spája myšlienky a koncepty dokopy a na tomto princípe sú myšlienkové mapy založené.
Začnete s jednou ústrednou myšlienkou, ktorú si dáte do stredu papiera, a k nej postupne pripájate ďalšie myšlienky, ktoré s ňou súvisia. Vytvárate si tak nové prepojenia a nachádzate nové súvislosti, čo napomáha objavovaniu nových nápadov a riešení.
Odporúčané čítanie: Ako s myšlienkovými mapami rozprúdiť kreativitu
Laterálne myslenie
Tento koncept bol vytvorený Edwardom de Bonom v 60. rokoch minulého storočia. Oproti bežným technikám a postupom vám dáva presné postupy a procesy, ako tvorivo myslieť.
Bežne ľudia myslia lineárne. To znamená ak sa stane X, nasleduje Y. Lenže nie vždy sú veci takéto jednoznačné. V rýchlo sa meniacom prostredí to takto neplatí. Laterálne myslenie vám umožňuje pozrieť sa na vec inak a prehodnotiť veci z kreatívnejšieho pohľadu.
Odporúčané čítanie: Laterálne myslenie: praktická stratégia na rozvoj kreativity
6 mysliacich klobúkov
Toto je technika, ktorú takisto vytvoril Edward de Bono. Dnes je už využívaná mnohými firmami po celom svete. Každý klobúk je metaforou pre jeden spôsob uvažovania o probléme, ktorý riešite. Dokopy tak môžete uvažovať o jednej veci až 6 rôznymi spôsobmi, vďaka čomu viete ľahšie preniknúť k podstate veci a objaviť nové súvislosti.
Biely klobúk reprezentuje orientáciu na fakty, čísla a grafy.
Červený klobúk reprezentuje dojmy, emócie a intuitívny pohľad.
Čierny klobúk reprezentuje obozretnosť, usudzovanie a logiku.
Žltý klobúk reprezentuje optimizmus a dôvody, prečo je navrhované riešenie výhodné.
Zelený klobúk reprezentuje kreativitu, nové alternatívy a návrhy možných riešení.
Modrý klobúk reprezentuje meta myslenie, udržuje celý proces pod kontrolou, organizuje ho a usmerňuje myslenie ostatných, ak sa diskusia strhne nesprávnym smerom.
Odporúčané čítanie: 6 mysliacich klobúkov: Návod ako získať skvelé nápady
Brainstorming
Viac hláv, viac vie. Už ste sa s touto múdrosťou niekedy stretli, všakže. Jeden človek dnes nedokáže všetko urobiť sám. Preto často pracuje v tímoch. Na rozdiel od bežného predpokladu, geniálne nápady nevznikajú iba v hlavách jednotlivcov. Často vznikajú spoločnými silami. Stačí sa pozrieť na držiteľov Nobelových cien a zistíte, že väčšina z nich bola udelená tímom 2-3 ľudí. A práve brainstorming je skvelým spôsobom, ako využiť kreativitu v tímoch. Ale iba ak poznáte správny postup, ktorý berie do úvahy správanie ľudí v skupine.
Odporúčané čítanie: Ako z brainstormingu vyťažiť maximum
Divergentné myslenie
Pojem divergentné myslenie zaviedol jeden z prvých priekopníkov na výskum kreativity, J. P. Guliford. Ide o myšlienkový proces na generovanie nových nápadov, alternatív a viacerých riešení na jeden problém. Spočíva hlavne v rozdelení problému na viacero častí alebo prvkov, aby ste ich rôznou kombináciou a hľadaním nových súvislostí medzi nimi našli originálny pohľad, ktorý ste predtým nevideli.
Odporúčané čítanie: Divergentné myslenie: Dôležitá vlastnosť kreatívnych géniov
0 Comments