Solární výletní loď ohřívá teplou vodu slunečním kolektorem z THERMO|SOLARU

Published by Paper Life on

Testovací zkušební provoz skončila v závěru loňského roku česká solární výletní loď SunRiver ( http://sunriver.eu/en/). V současnosti kotví na zimu v přístavu a její výrobce Sun River Solar Boats shrnuje a vyhodnocuje zkušenosti získané během roku 2016. Tato loď na solární pohon měla původně i na ohřev 80 litrového zásobníku teplé vody na míru udělaný solární panel, se kterým však posádka nebyla spokojena. Nový sluneční termický kolektor na míru vyrobil pro SunRiver největší slovenský výrobce slunečních kolektorů – firma THERMO|SOLAR Žiar, s. r. o., Žiar nad Hronom.

Ředitel THERMO|SOLARU Alfréd Gottas k tomu poznamenal: „Taková aplikace slunečního termického kolektoru je ve světě vzácná a poskytla nám příležitost použít termické kolektory v novém neprozkoumaném odvětví. Zadání bylo zdánlivě jednoduché – kolektor musel mít tvar lichoběžníku o rozměrech základen 750 mm a 1010 mm a výškou 1400 mm. Požadavek na tloušťku kolektoru byl limitující a to max. 50 mm. Kolektor musel být integrovaný ve vyvýšené palubě lodi, se kterou musel lícovat a být dokonale těsný proti vniknutí vody do kolektoru, jakož i do podpalubí lodi a navíc být nosný a samozřejmě levný. Na realizaci prototypu tohoto kolektoru měl tým vedený manažerem pro techniku Ing. Ondrejem Dobrockým necelé 4 měsíce od zadání. Požadavek a návrh na výrobu přišel v prosinci 2015 a v dubnu 2016 se již montoval prototyp kolektoru do lodi. V průběhu návrhu a výroby vznikalo postupně několik konstrukčních variant, které se kombinovaly, aby splňovaly všechny požadavky. Nejprve jsme uvažovali, že uděláme rám z hliníkových profilů, ale nakonec vyhrálo řešení rámu ze dřeva. S ohledem na požadovanou tloušťku kolektoru jsme použili progresivní melaminovou izolaci Basotect.“

Podle ředitele Gottase nejtvrdším oříškem bylo vyřešit nosnost kolektoru. S ohledem na požadovanou tloušťku kolektoru firma neměla mnoho možností, protože s větší tloušťkou skla by se dostala mimo tolerance. Jako finální řešení byla konstrukčně provedena alternativa rozpěrného roštu, který standardně THERMO|SOLAR používá při vakuových kolektorech TS400 už dlouhá léta, v kombinaci s rastrovaným solárním bezpečnostním sklem.
„Průběh návrhu provázelo mnoho změn, na které bylo nutné reagovat rychle. Jeden ze zásadních požadavků na kolektor byla jeho nosnost. Při testování jsme použili několik zaměstnanců a chtěli jsme dosáhnout maxima, kde již sklo povolí. Na skle však už nezbylo místo pro dalšího zaměstnance, abychom mohli zátěž ještě zvýšit – sklo zůstalo celé. Následně během testování při plavbě se objevil menší problém s vysokou vlhkostí a kondenzovaní vlhkosti na skle uvnitř kolektoru, který se nám podařilo vyřešit a kolektor plní svůj účel – ohřívá vodu v 80 litrovém zásobníku na solární výletní lodi. Montáž speciálního kolektoru a celého solárního systému na lodi provedl náš dlouholetý obchodní partner JH Solar, který absolvoval na lodi i zkušební plavby s novým kolektorem,“ vysvětlil A. Gottas.
Dodal, že laická veřejnost často nerozlišuje, že u slunečních kolektorů a solárních panelů jde o dva rozdílné principy využívání sluneční energie. Zatímco sluneční kolektory přímo vyrábějí teplo při protékání kapaliny přes ně a následně se teplá voda akumuluje ve vhodném zásobníku, fotovoltaické panely (dnes převážně na bázi křemíku) přeměňují sluneční záření na elektřinu. Na přípravu teplé užitkové vody nebo přitápění je jednoznačně efektivnější využívání slunečních kolektorů. Používat fotovoltaickými panely vyrobenou elektrickou energii na ohřev vody je sice technicky možné, ale není to racionální. Jde o to, že reálná účinnost dnešních běžných fotovoltaických panelů se pohybuje kolem 10 – 12 %. Na druhou stranu, moderní ploché kolektory z produkce THERMO|SOLAR-u pracují s účinností více než 50 % při přeměně dopadající sluneční energie na teplo.

Firma THERMO|SOLAR Žiar, s. r. o., Žiar nad Hronom vyrábí široký sortiment standardních plochých slunečních kolektorů. Dokáže však vyrábět i atypické sluneční kolektory na míru. Kromě dodávky takového kolektoru pro SunRiver má za sebou i specifickou zakázku pro ZOO Ostrava. V roce 2013 THERMO|SOLAR dodal do ZOO Ostrava téměř 5 metrů dlouhého hrocha, vážícího okolo 600 kg (rozměry hrocha jsou 2300 x 4600 mm). Hroch nebyl živý, ale šlo o jedinečný výrobek ve tvaru hrocha, který je plně funkčním slunečním kolektorem. Hroch od té doby zdobí průčelí při vstupu do administrativní budovy ZOO v Ostravě a je místní atrakcí.

Firma je největším výrobcem slunečních kolektorů v postkomunistické Evropě a patří do první desítky největších evropských výrobců termických slunečních kolektorů. V jednom výrobním závodě v Žiaru nad Hronom má firma nejen montáž slunečních kolektorů, ale i výrobu selektivních konverzních vrstev, lisovnu kolektorových van a výrobu podpůrných konstrukcí na kolektory. Silnou stránkou společnosti je i výzkum a vývoj realizovaný vlastními silami, nebo v kooperaci se slovenskými univerzitami, případně zahraničními institucemi.

Kolektory ze Žiaru jsou vysoce spolehlivé a za jejich exportem je tradičně výborná kvalita výrobků a jeden z nejlepších poměrů kvality a ceny. Pracují spolehlivě často ve velmi extrémních podmínkách, ať už v Patagonii blízko Antarktidy, nebo na nejvyšší německé hoře Zugspitze, či v Nepálu v Káthmándú. Jako kontrast k těmto mrazivým podmínkám lze uvést i jejich používání při odsolování mořské vody v Ománu, nebo v marockém Marrákeši, či v alžírské poušti.

Další informace o firmě jsou na www.thermosolar.sk , foto: http://sunriver.eu/gallery/


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

0 Comments

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *