Rekonstrukce nebo novostavba
Možná stojíte před otázkou, zda postavit dům nový, nebo zrekonstruovat ten starší, který sice stojí na krásném místě, ale ani zdaleka nesplňuje vaše představy o budoucím bydlení.
Demolice
Neobvyklá už není ani koupě starého domu za účelem jeho demolice a zajištění si tak prostoru pro svůj nový vysněný dům.
V takovém případě je třeba si vyřídit veškerá potřebná povolení u místního stavebního úřadu. Podle typu budovy může úřad požadovat pouze ohlášení demolice nebo stavební povolení. V obou případech se doporučuje využít služby stavební firmy, která zajistí kompletní průběh demolice po odvoz suti a následné terénní úpravy.
Poté stačí nahlásit stavebnímu úřadu úspěšné provedení demolice, který předá potvrzení katastrálnímu úřadu a dojde k vymazání stavby z katastru nemovitosti.
Rekonstrukce vs. novostavba
Narazili jste na inzerát na starý dům, který má své vlastní genius loci, vzrostlou zahradu a nachází se v klidné čtvrti, ideální k rekonstrukci. Ač se může zdát, že rekonstrukce je výhodnější než novostavba, protože už vlastně máte hotový dům a jen tam pár věcí upravíte, není tomu tak. Většina rekonstrukcí ve výsledku vyjde dráž než stavba domu úplně nového. U novostavby se navíc nemusíte přizpůsobovat tomu, co již stojí a vaše kreativita je limitována pouze číslem na vašem účtě. Při přestavbě můžete navíc narazit na další nepříjemnosti, o kterých jste při koupi nevěděli.
Novostavba
Pokud jste se rozhodli pro stavbu domu, čeká vás několik kroků, kterým se nevyhnete.
Projekt domu
Dům, který splní všechny vaše požadavky a touhy nejspíš v katalogu jen tak nenajdete, bude třeba oslovit projekční kancelář, která vám navrhne váš vysněný dům. Součástí projektu by měla být i projekce TZB – technického zařízení budovy. Správný architekt by se měl snažit poznat vás a vaší rodinu, aby přišel třeba s něčím, co jste ani nevěděli, že potřebujete.
Úřady a povolení
Po dokončení projektu musíte podat žádost o vydání stavebního povolení na příslušný městský stavební úřad. Nevyhnete se ani komunikaci s elektrárnami, plynárnami, vodárnami a kanalizacemi o postupu vyřízení přípojek. Pokud běhání po úřadech není vaším koníčkem, existují firmy, které to vyřídí za vás.
Výběr stavební firmy
Zkušeným stavařem v oboru pravděpodobně nejste, proto budete potřebovat oslovit a vybrat si stavební firmu. Která stavební firma to bude závisí pouze na vás. Budete muset zvážit několik faktorů, které mohou vaše rozhodnutí ovlivnit. Ať to je cena, komplexní servis nebo třeba reference vašich známých.
Stavební dozor
V každém případě budete potřebovat stavební dozor, který bude dohlížet Na dodržování stavebních postupů, technických norem, bezpečnosti a kvality práce a materiálu. Dobrý stavební dozor je zárukou, že se stavba realizuje kvalitně a včas a že finance, které do ní vložíte, budou použity rozumně a nepřekročí dohodnutý rozpočet.
Kolaudace
Stavbu jste úspěšně dokončili a vy se těšíte na nastěhování do nového domu. Stojí před vámi poslední byrokratická zastávka a to kolaudace. Stavba je připravená ke kolaudaci, když je hotová střecha, komíny, okna, dveře, schodiště a balkony se zábradlím, povrchové úpravy stěn, podlah, stropů a instalace. Dokončeny musí být přípojky inženýrských sítí a osazena umyvadla, toalety a sprchy či vany.
Zahrada
Teď už vás čeká jen užívání si okolních prací, které zvládnete svépomocí. Navezení zahradní zeminy, případně štěrku, zasadit stromky, keře a květiny.
0 Comments