O svetoznámu Vincentku sa starajú na povrchu i v podzemí

Published by Paper Life on

Na území Luhačovíc je viacero minerálnych prameňov. Niektoré zanikajú a niektoré nové boli navŕtané v posledných rokoch. Na priame kúpeľné účely môžu minerálne pramene v súčasnosti využívať 3 spoločnosti, z ktorých najväčšou je akciová spoločnosť Kúpele Luhačovice (Lázně Luhačovice) spravujúca 10 hydrogénuhličitan-chlorido-sodných-jódových minerálnych prameňov. Iba jediná spoločnosť v Luhačoviciach má však právo na plnenie minerálky do fliaš a tou je akciová spoločnosť Vincentka. Všetky spoločnosti s právami na využívanie prírodných liečivých luhačovických prameňov sa však o nich starajú. Vyžaduje si to nemalé finančné prostriedky, aj keď mnohé z nich sú voľne a bezplatne prístupné širokej verejnosti. Väčšina prameňov je prístupná celoročne, ale niektoré sa na zimu uzatvárajú, aby nezamrzli. To však nie je prípad najvyhľadávanejšej z luhačovických minerálnych vôd, svetoznámej Vincentky. Tá je v novo zrekonštruovanej hale Vincentka k dispozícii návštevníkom celoročne studená i ohrievaná.

Tri sestry Vincentky
V Luhačoviciach nájdeme celkovo tri pramene nazvané Vincentka: Vincentka, Nová Vincentka a Vincentka 2. Všetky sú v blízkosti Jurkovičovho domu. O zveľaďovanie mena Vincentka sa v súčasnosti delia dve spoločnosti – akciová spoločnosť Kúpele Luhačovice, ktorá má práva na kúpeľný spôsob využívania Vincentky priamo v Luhačoviciach a akciová spoločnosť Vincentka, ktorá má práva na plnenie do fliaš a jej predaj.

Vincentka – Minerálna voda pôvodného prameňa, predtým nazývaného ako Hlavný, je k dispozícii v rovnomennej hale vybudovanej v rokoch 1947 – 1948. Prameň bol pomenovaný podľa majiteľa tunajšieho panstva, grófa Vincenta Serényiho, ktorý sa zaslúžil o rozkvet kúpeľov, keď dal koncom 18. storočia v Luhačoviciach postaviť prvé liečebné a ubytovacie zariadenia. Názov Vincentka sa objavil v roku 1792. Kvôli výdatnosti 10 – 12 litrov za minútu sa v súčasnosti tento prameň už nevyužíva na plnenie do fliaš.
Nová Vincentka – Druhý prameň má podobné zloženie ako pôvodný, ale vďaka výdatnosti 30 litrov za minútu je od roku 1991 využívaný ako zdroj pre plnenie do fliaš a stáčanie v akciovej spoločnosti Vincentka. Zároveň sa v tejto spoločnosti z Vincentky získava odparovaním koncentrát, ktorý sa využíva na výrobu doplnkových výrobkov radu Vincentka (NASALIS, hydratačný krém, zubná pasta) a ďalej soľ na výrobu pastiliek. Tento vrt je hlboký 35 metrov a pochádza z roku 1988.
Vincentka 2 – Tretí z prameňov s výdatnosťou 40 litrov za minútu je situovaný západne od Jurkovičovho domu. Slúži ako rezerva na liečebné účely, ale zatiaľ (od r. 2011) nie je využívaný.

100% prírodný produkt
Vincentka je prírodná, veľmi silno mineralizovaná uhličitá, jódová minerálna voda hydrogénuhličitan-chlorido-sodného typu so zvýšeným obsahom bária, bromidov, lítia, fluoridov a kyseliny boritej, studená, hypotonická. Vincentka je vlastne zvyškovou morskou vodou z obdobia treťohôr, ktorá je stará desiatky miliónov rokov a uložená vo veľkých hĺbkach. Pri svojej púti z hlbín sa zrieďuje presakujúcou podzemnou vodu a prestupom cez horniny obohacuje o vzácne prvky a oxid uhličitý, aké morská voda nemá. Vincentka má aj prívlastok 100% prírodný produkt, stáročia sa zásadne nemení. Vincentka je dokonalý produkt, ktorý nepotrebuje žiadne vylepšenia o pridané látky.
Medzi Vincentkou vo fľaši a voľne prístupnou na kolonáde v hale Vincentka je len malý rozdiel v chuti, spôsobený jedinou technologickou úpravou. Tou je odstránenie železa, ktoré by vo fľaši vytváralo pri styku s voľným kyslíkom plávajúci sediment. Všetky ostatné minerálne soli sú zachované. Celý proces plnenia minerálky do fliaš je bez prístupu ľudskej ruky. Technologický cyklus začína čerpaním minerálky z vrtu. Pre stáčanie Vincentky do fliaš bol v 90. rokoch vybudovaný nový vrt BJ 305 s výdatnosťou 30 l/min. Môže ho využívať iba Vincentka, a.s. Situovaný je v priestore dnešného Kúpeľného námestia v Luhačoviciach. Celé vnútorné kúpeľné územie je chránené pred akýmkoľvek priamym znečistením. Vrty nie je potrebné ani v zime vyhrievať. Podzemné šachty, trasy a uloženie prívodných potrubí zabezpečujú bezrizikovú prevádzku.

Vincentka chutí stále
O zložení Vincentky sa vedú historické záznamy a preto sa dá porovnať, že sa za stáročia v podstate nezmenila. Jej zloženie – obsah jednotlivých minerálnych solí a oxidu uhličitého, sa však v priebehu roka trochu mení v závislosti od zrážkových období a teplôt a s nimi súvisiacich výkyvov hladín podzemných vôd. Tieto sezónne výkyvy sú úplne prirodzené. Doteraz nedošlo k prekročeniu desaťpercentnej stanovenej tolerancie určenej komplexnou chemickou analýzou daného vrtu. Súčasťou licenčných podmienok na čerpanie Vincentky sú pravidelné povinné merania radu parametrov (teploty, kolísania hladín, tlaku, Ph, obsahu CO2, alkality atď.) Preto je kvalita liečivej vody zabezpečená.
Voda je pravidelne testovaná. Základné mikrobiologické testy sa robia niekoľkokrát do mesiaca. Raz mesačne sa testuje množstvo jodidov, raz do roka sa robí takzvaná malá chemická analýza vody a raz za 5 rokov veľký kompletný chemický rozbor. K dispozícii sú podobné rozbory staré viac ako 100 rokov. Už vtedy boli analýzy pomerne slušne vypracované. Množstvá minerálov aj ich pomery vo vode sú za ten čas len s drobnými zmenami.

Hala Vincentka a kolonáda prechádzajú rekonštrukciou
V Luhačoviciach prebieha od polovice septembra 2018 revitalizácia objektov galérie, haly Vincentka a kolonády. Nejde len o opravy, ale aj o navrátenie k pôvodnému vzhľadu, ktorý bol postupnými zásahmi do istej miery pozmenený. Objekt ako celok bol postavený podľa projektu architekta Oskara Poříska v duchu organického funkcionalizmu. Nedávno bola verejnosti sprístupnená zrekonštruovaná hala Vincentky a návštevníci sa v nej môžu opäť napiť Vincentky. Do konca októbra tohto roka sa potom otvorí kolonáda celá.
Hostia sa môžu v hale tešiť aj na interaktívnu relaxačnú expozíciu o vzniku a význame luhačovických minerálnych vôd. Hala dostala novú mozaikovú dlažbu. Pre zlepšenie a skvalitnenie klímy bola v nej spätne inštalovaná vzduchotechnika. Horná doska pôvodného výdajného pultu z kubánskeho mramoru bola po úprave a preleštení vrátená na svoje miesto. V strednej časti kolonády v miestach bývalého prameňa Amandka boli vybudované svetlíky v strope. Presklenie dodá viac svetla do miest, kde bude novo privedená Vincentka, takže túto mimoriadne cenenú minerálnu vodu budú mať hostia a návštevníci k dispozícii aj mimo prevádzkovej doby haly. Väčšinu nákladov z viac než 4 mil. EUR (100 mil. Kč) pokryje dotácia z európskych zdrojov. Viac informácií je na www.vincentka.cz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

0 Comments

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *