Zvládnuť smogovú situáciu pomôže Vincentka a výrobky z nej
Tohtoročná zima je teplá a sneh sa drží iba na vyššie položených miestach. Napriek tomu vznikla na Slovensku i Česku už niekoľko krát na viacerých miestach smogová situácia. Hlavnou príčinou bola inverzia, keď na horách bolo slnečno a teplo a v dolinách sa držali hmly a nižšie teploty. Do konca zimy ešte možno očakávať, že sa smogová situácia zopakuje. Obyvatelia počas nej nemajú veľa možností, ako si pomôcť. Okrem odporúčania nevetrať, nechodiť von a nezvyšovať koncentrácie škodlivín nevhodným kúrením a dopravou, je to používanie minerálnej vody Vincentky a výrobkov z nej.
Aktuálne i všeobecné informácie o smogovej situáciu v SR možno nájsť na stránke http://www.shmu.sk/. Okrem iného sa tam uvádza: ,,Oznámenie o vzniku smogovej situácie nasleduje pre častice PM10 po prekročení informačného prahu 100 µg/m3 vyjadreného ako 12-hodinový kĺzavý priemer koncentrácie častíc PM10. Oblasti klimaticky náročné na vykurovanie, teda horské doliny a kotliny, sú zároveň oblasťami, kde sa vyskytujú inverzie najsilnejšie a najdlhšie, a zároveň je tam vysoký podiel vykurovania pevnými palivami.“ Na Slovensku je často nepriaznivá rozptylová situácia znečisťujúcich látok napríklad v Jelšave, Hnúšti, Ružomberku, na Hornej Nitre, v Košiciach.
Jan Šumšal, riaditeľ spoločnosti Vincentka, a. s., Luhačovice hovorí: ,,Pri smogu sú dýchacie cesty oveľa viac zaťažované, než zvyčajne. Na sliznici sa usádzajú nečistoty, dráždia a infikujú organizmus, čím vyvolávajú reakciu tela, ktoré sa ich snaží zbaviť. Zvýšená produkcia hlienov, spolu s prachovými i chemickými časticami, potom dráždi telo ku kašľu. K rokmi overeným prostriedkom, ktoré uľahčujú vykašliavanie, patrí Vincentka. Najvhodnejšia je jej aplikácia inhaláciou. Pomáha však aj užívanie sprejom, preplachovanie dutín prípravkom z Vincentky Nasalis, kloktanie a pitie. Ak je však pacient astmatik alebo alergik, nesmie vynechávať predpísanú liečbu kortikoidnými prípravkami. Vincentka uľahčením dýchania znižuje ich spotrebu, ale nenahrádza ich.“
Dodáva, že samotná Vincentka je podporným prípravkom pomáhajúcim telu zbaviť sa hlienov vykašliavaním. Tým sa z pľúc vykašliavajú i prachové častice obsiahnuté v smogu a zlepšuje sa dýchanie. Na elimináciu následkov smogu Vincentku už niekoľko rokov inhalujú aj čínski dopravní policajti, pretože im pomáha vykašľať hlieny a smogové častice z priedušiek.
,,Preplachovanie nosa je stará osvedčená metóda, ako pomôcť organizmu v očiste od hlienov. Stáročia ju využívajú v Japonsku. Využitie konkrétne minerálnych vôd na tieto účely sa však v posledných rokoch veľmi zintenzívnilo. V priebehu dvoch desaťročí sa na Slovensku a Česku vrátila na výslnie Vincentka. Nedajú na ňu dopustiť predovšetkým ORL špecialisti a alergológovia. Vincentka už neslúži iba na podpornú liečbu, ale čoraz viac aj na prevenciu. Starostlivosť o nosnú dutinu je považovaná za súčasť základnej hygieny celej populácie. Vincentka prispieva k regenerácii, prekrveniu a zvýšenie obranyschopnosti nosovej sliznice, čistí sliznicu, vyplavuje nečistoty a alergény z tela von,“ upozorňuje J.Šumšal.
Ako užívať Vincentku
Vincentka je najlepšia už na prevenciu a najúčinnejšia je pri inhalovaní. Lekári odporúčajú, aby pacienti neinhalovali Vincentku v prípade akútnych problémov, ale v rámci prevencie a doliečenia pri chronických stavoch. V akútnych prípadoch je najvhodnejšie jej pitie. Počas inhalácie sa pomocou inhalátora Vincentka rozprašuje na veľkosť častíc do 10 u. Väčšie kvapky 10 u a viac sa usadzujú v nosohltane, menšie prenikajú ako hmlovina hlbšie až do pľúcnych mechúrikov (alveol).
Odporúča sa ju aj kloktať, aspoň 2-krát denne, ráno a večer. Nosový sprej Vincentka slúži na ošetrenie sliznice nosohltanu. Zvlhčí sliznicu celej nosnej dutiny a nosohltan, predovšetkým pri pobyte v prostredí s nízkou relatívnou vlhkosťou vzduchu, v priestoroch s ústredným kúrením a v prostredí znečistenom prachovými časticami. Sprej nie je návykový, obsahuje 100% čistú prírodnú Vincentku a po spotrebovaní stačí doliať Vincentku z fľaše. Pri začínajúcich ochoreniach dýchacích ciest pomáha pitie Vincentky, cmúľanie tabletiek s obsahom solí Vincentky alebo naparovanie. Na čelné a prínosové dutiny je najlepšie používať plastovú kanvičku a Vincentku NASALIS.
Pravidlá pre vyhlasovanie smogovej situácie (zdroj: http://www.shmu.sk/)
Krátkodobé ale extrémne zhoršenie kvality ovzdušia, je charakterizované ako smogová situácia. Oznámenie o vzniku smogovej situácie nasleduje pre častice PM10 po prekročení informačného prahu 100 µg/m3 vyjadreného ako 12-hodinový kĺzavý priemer ich koncentrácie. Výstraha pred závažnou smogovou situáciou nasleduje po prekročení výstražného prahu 150 µg/m3 vyjadreného ako 12-hodinový kĺzavý priemer koncentrácie častíc PM10.
Faktory podmieňujúce vznik smogových situácií
Vo všeobecnosti sa zvýšené koncentrácie PM10 v ovzduší pozorujú hlavne v zime v súvislosti s emisiami z vykurovania, a zvýšenými emisiami z dopravy (studený štart motorov, zvírený zimný posyp ciest). Čím je nižšia vonkajšia teplota, tým rastie aj množstvo emisií z vykurovania tuhým palivom. Ďalším faktorom negatívne ovplyvňujúcim rozptyl znečisťujúcich látok v atmosfére je vertikálne zvrstvenie atmosféry – teplotná inverzia, kedy teplota vzduchu s výškou rastie. V takejto inverznej vrstve je vietor obyčajne slabý až zanedbateľný. Všetko, čo je vypustené do vzduchu v inverznej vrstve nemá šancu dostať sa vyššie a rozptýliť sa. V zime sa v našich zemepisných oblastiach každoročne vyskytujú obdobia, kedy teplotná inverzia v údoliach a nížinách pretrváva po celý deň, ba aj niekoľko dní za sebou. Takéto podmienky sa vyskytujú každoročne a dochádza počas nich k prekročeniam dennej koncentrácie PM10 50 µg.m-3 .
Množstvo vypúšťaných emisií z rodinného domu vykurovaného tuhým palivom možno znížiť používaním dostatočne vysušeného dreva a dodržiavaním správnych postupov pri vykurovaní. Finančne náročnejšími opatreniami sú výmena starých kotlov za moderné, zateplenie domov a výmena okien. Treba sa vyvarovať spaľovaniu drevných výrobkov, obzvlášť povrchovo upravených a horľavého odpadu.
Viac na:www.vincentka.cz
0 Comments