Svetoznáma Vincentka sa už 200 rokov plní do fliaš
V tomto roku oslavuje minerálna voda Vincentka vyvierajúca v Luhačoviciach ďalšie z významných výročí. Uplynie práve 200 rokov od okamihu, keď sa začala po prvý raz plniť do sklených fliaš a predávať sa v nich. Je to v poradí už tretie významné výročie po tom, čo predvlani uplynulo 20 rokov od obnovenia plnenia do fliaš spoločnosťou Vincentka, a.s. a vlani oslávila 350 rokov odvtedy, čo sa objavil písomný dôkaz o jej blahodarných účinkoch.
Prvá písomná zmienka o existencii luhačovických minerálnych vôd pochádza od fyzika a lekára Jana Ferdinanda Hertoda z Todtenfeldu, člena Akadémie prírodovedcov Svätej ríše rímskej a fyzikusa kráľovského mesta Brna. V roku 1669 vydal v Brne písomnú správu TARTARO-MASTIX MORAVIAE (Korbáč Moravský na usadeninu) o chemickom zložení luhačovickej vody, opísal spôsob pitnej kúry a jej úspešné výsledky. Ako reakciu na Hertodovo pojednanie nechal gróf Ondrej Serenyi upraviť hlavný prameň na úpätí veľkej Kamennej.
Vincentka dobyla cisársku Viedeň
Meno Vincentka pochádza od grófa Vincenca (z rodu Serényiovcov), ktorý dal v Luhačoviciach koncom 18. storočia postaviť prvé liečebné a ubytovacie zariadenia. Názov Vincentka sa objavil v roku 1792. História kúpeľníctva v Luhačoviciach však siaha až do roku 1590. Samotný prameň bol upravený okolo roku 1680, vtedy sa mu hovorilo Hlavný prameň. V roku 1789 bol nad prameňom vybudovaný murovaný pavilón, ktorý mal podobu kaplnky uzavretej mrežou. Na prednej stene bol nápis: “Chorému k úteche, zdravému k potešeniu.”
Minerálka bola zdrojom obživy tunajších občanov (volali ich vodári), ktorí ju vozili na rôzne miesta do Rakúska a Uhorska konskými povozmi spočiatku v drevených sudoch, neskôr v hlinených nádobách. Od roku 1780 vozili luhačovickú minerálku Vincentku až do Viedne, kde išla na odbyt v reštauráciách, vinárňach, kaviarňach a lekárňach. Podávali ju aj na cisárskom dvore.
Zrodenie fľašovej tradície
Hovorí riaditeľ Vincentky, a.s. Ján Šumšal: ,,Takpovediac technologický zlom nastal v roku 1820, keď sa prešlo na plnenie minerálnej vody Vincentka do fliaš. Významní moravskí stavitelia František a Kajetán Vašíčka navrhovali od roku 1820 na dopyt Jana Nepomuka Serényiho nové kúpeľné stavby, medzi nimi aj Jánov dom a plniareň Vincentky. Pre plnenie minerálnej vody sa vtedy začali namiesto keramických používať sklenené fľaše s objemom 1,5 l. Sklo je na uchovávanie výnimočných vlastností minerálok ten najlepší materiál, ktorý najlepšie zachováva ich stabilitu“.
Dodáva, že sklenené fľaše sa lepšie prepravovali, boli lacnejšie a aj estetickejšie ako keramické nádoby. V roku 1852 bola postavená nová plnička Vincentky. Vtedy bola k prameňu Vincentky pristavaná drevená kolonáda spolu s objektom plniarne a skladiskom fliaš. Vybavená bola zariadením na umývanie a plnenie sklenených fliaš. Plnička minerálky z roku 1852 slúžila svojmu účelu takmer 100 rokov.
Vincentka chutila aj s vínom a žinčicou
V roku 1864 bolo rozvezených po území Rakúsko-Uhorska 137 000 fliaš, hlavne do vinohradníckych oblastí, kde sa táto minerálka popíjala zmiešaná s vínom. Súčasne sa rozvinula kúpeľná liečba žinčicou zmiešanou s Vincentkou. V roku 1864 bolo predaných 5 571 krčahov žinčice.
V roku 1883 bola udelená minerálnej vode Vincentka strieborná medaila na medzinárodnej výstave vo Viedni.
Pri výstavbe novej kolonády bola v rokoch 1947 – 1948 postavená súčasná hala Vincentka. Prameň je zvedený k pôsobivo upravenej fontáne a k výdajnému pultu, kde je možné ho ohrievať. Po druhej svetovej vojne vznikla nová plniareň za kolonádou a v roku 1976 bola zmodernizovaná. V roku 1933 bola plniareň sprivatizovaná, ale po troch rokoch činnosť ukončila a prevádzky boli uzavreté. Súčasný vlastník – akciová spoločnosť Vincentka plniareň znova postavila na nohy v roku 1998 a vrátila minerálke výsadné postavenie, aké jej právom patrí,“ konštatoval J. Šumšal.
Pri príležitosti osláv 200.výročia plnenie minerálky do fliaš pripravuje Vincentka 12.júla 2020 v sídle firmy v Luhačoviciach Deň otvorených dverí so zaujímavým programom.
Míľniky plnenia Vincentky do fliaš
1820 Plnenie minerálky do fliaš
Významní moravskí stavitelia František a Kajetán Vašíčka navrhovali od roku 1820 na zákazku Jána Nepomuka Serényiho nové kúpeľné stavby, medzi nimi aj Jánov dom s minerálnymi kúpeľmi a plniareň Vincentky. Pre plnenie vody sa začali namiesto keramických nádob používať sklenené fľaše s objemom 1,5 l.
1852 Postavená plnička Vincentky
K prameňu Vincentky bola pristavaná drevená kolonáda a v miestach staršej plniarne vyrástol nový väčší objekt plniarne so skladiskom fliaš. Plnička bola vybavená zariadením na umývanie a plnenie sklenených fliaš.
1949 Nová plnička Vincentky
Spolu s výstavbou novej kolonády bola stará plnička z roku 1852 zbúraná a na svahu Veľkej Kamennej nad cestou bol, v mieste súčasnej plniarne postavený objekt s novou modernou technológiou plnenia do fliaš.
1977 Zmena technológie plnenia Vincentky
Bolo zrušené plnenie Vincentky do sklenených fliaš a nahradená bola technológiou plnenia do plastových fliaš, ktorá sa udržala až do roku 1985, kedy sa opäť začalo plniť do sklenených vratných fliaš.
1988 Prehlbovanie vrtov prameňov
Do tej doby plytké vrty-studne (cca do 8 m), boli z dôvodov kontaminácie zdrojov nahradzované hlbokými vrtmi (30-50 m). Na účely plnenia Vincentky do fliaš bol vybudovaný nový vrt BJ 305 hlboký 34,8 m a pomenovaný Nová Vincentka. Od roku 1990 bol odovzdaný do správy majiteľa podniku Moravskosliezske žriedla pre plnenie Vincentky do fliaš.
1993 Privatizácia plniarne Vincentky
V prvej vlne privatizácie štátnych podnikov sa stala novým vlastníkom plniarne spoločnosť HELIOS Praha s.r.o. V roku 1996 bola prevádzka plniarne ukončená, technologické zariadenia plniacich liniek boli odvezené a zamestnanci prepustení. Vincentka nebola niekoľko rokov na trhu.
1998 Nový majiteľ plniarne Vincentky
Novým majiteľom plniarne sa stáva spol. Liečivé vody, a. s. Ostrava, ktorá sa v roku 2008 (po uvoľnení zablokovaného názvu firmy Vincentka) premenuje na spoločnosť Vincentka, a. s. Luhačovice. Vincentka sa opäť plní do fliaš a predáva.
2006 Rekonštrukcia plniarne Vincentky
Významná oprava a rekonštrukcia objektu a technologického plniarenského zariadenia s prispením dotácie z EÚ, ukončenie plnenia Vincentky do vratných fliaš a prechod na nový tvar nevratných fliaš. Rozširovanie portfólia doplnkových výrobkov Vincentka.
2018 20 rokov spoločnosti Vincentka a.s. Luhačovice
Za prvý rok fungovania spoločnosti – v roku 1998, bolo vyrobených a predaných 2 788 000 fliaš. V roku 2018 to bolo 5 037 000 fliaš z ktorých časť sa exportuje na Slovensko, Cyprus, do Ruska, Číny, Estónska, Južnej Kórey, Rakúska, USA a na Ukrajinu. V roku 2019 Vincentka, a.s. predala 5,7 milióna fliaš a tržbami po prvý raz prekonala hranicu 100 miliónov Kč.
Viac informácií je na www.vincentka.cz.
0 Comments