Záhada Vincentky: Kam sa podelo železo?

Published by Paper Life on

Kto si všimne rozbor vody z prameňa Vincentky zistí, že obsahuje železo. Minerálna voda naplnená vo fľašiach však už železo neobsahuje. Kam sa podelo? A prečo?

Hovorí Jan Šumšal, riaditeľ spoločnosti Vincentka, a. s.: ,,Vincentka sa pred plnením do fliaš filtráciou zbavuje železa v procese ktorý nazývame odželeznenie. Vykonávame ho z čisto praktických dôvodov, aby sme zachovali stabilitu nášho produktu počas celej doby jeho skladovania-teda predpísané 2 roky. Železo totiž nepriaznivo ovplyvňuje senzorické vlastnosti vody. Jeho prítomnosť po čase spôsobuje sfarbenie vody do žltej až hrdzavej farby. Naše zariadenie na odželeznenie vody je plne automatické a ekologické. Odželeznená Vincentka tak chutí stále rovnako a to aj po dlhodobom skladovaní.“

Odželeznenie pitnej vody (zdroj: https://www.upravnevody.sk/odzeleznenie-pitnej-vody/)

Železo (Fe) je zdravotne nevýznamným ukazovateľom, ktorý však nepriaznivo ovplyvňuje senzorické vlastnosti vody a spôsobuje žltú až hrdzavú farbu, príp. jej horkú chuť. Aj malé koncentrácie Fe2+ vo vode môžu byť príčinou nadmerného rozvoja železitých baktérií, ktoré potom upchávajú potrubie a pri odumieraní sú príčinou zápachu. Max. prípustná hodnota železa (Fe) pre pitnú vodu je 0,2 mg/l. Osvedčené postupy a zariadenia na odželeznenie vody zabezpečia zníženie železa vo vode na úroveň parametrov pitnej vody a odstráni sa zafarbenie vody.

Patrí železo do Vincentky?

Ako sa to vezme. Aj áno, aj nie. V čerstvej Vincentke a to aj v tej privedenej do Haly Vincentka na kolonáde v Luhačoviciach, sa nachádza aj rozpustené železo. Preto takáto čerstvá voda rovno z prameňa chutí (tým čo to vedia rozoznať) mierne inak. Na liečivé vlastnosti Vincentky to však vplyv nemá. Na stabilitu produktu však áno, odželeznenie je v tomto prípade namieste.

,,Rozdiel medzi Vincentkou vo fľaši a voľne prístupnou na kolonáde je iba chuťové zafarbenie, spôsobené jedinou technologickou úpravou a tou je odstránenie prítomného značného množstva železa, ktoré by vo fľaši vytváralo pri styku s voľným kyslíkom plávajúci sediment. Všetky ostatné prítomné minerálne soli sú zachované. Pre porovnanie oboch vzoriek sme ich napríklad počas dňa otvorených dverí dali možnosť návštevníkom ochutnať. Väčšina rozdiel nepozná, ale nám čo s ňou roky pracujeme, chuťové bunky signalizujú poznateľný rozdiel,“ vysvetlil J.Šumšal.

Zladená prevádzka

Proces odželeznenia Vincentky má svoju kapacitu. Tá musí byť zladená s celou prevádzkou plniarne, výdatnosťou vrtu Vincentky, výkonom plniacej linky, so skladovacími priestormi, aktuálnym dopytom a nevyhnutnou rezervou zásob pre prípad akýchkoľvek výpadkov výroby. Kapacita dennej výroby je cca 35 000 fliaš. Trvanlivosť Vincentky vo fľaši je 2 roky. Systém funguje spoľahlivo.

Odkiaľ sa berie v pramenistej Vincentke železo?

Vincentka je minerálkou preto, že obsahuje minerály, presnejšie prírodné rozpustené minerálne látky. Pôvodom je to treťohorná zbytková morská voda uväznená v podzemí. Do nej sa dostáva podzemná voda, pôvodom zo zrážok z povrchu a obohacuje sa oxidom uhličitým (CO2). Oxid uhličitý v podzemí má anorganický, juvenílny pôvod, súvisiaci s vulkanickou aktivitou. Preniká z veľkých hĺbok a následne sa v podzemnej vode rozpúšťa a vzniká tak kyselina uhličitá, ktorá pôsobí na okolitú horninu a obohacuje podzemnú vodu o minerálne látky a výsledná minerálka stúpa k povrchu. A medzi týmito minerálnymi látkami je aj železo.

Aká minerálka je Vincentka?

Žartom sa hovorí, že Vincentka obsahuje takmer celú Mendelejevovu periodickú tabuľku prvkov. Je to veľmi silno mineralizovaná, jódová uhličitá minerálna voda z prírodného liečivého zdroja, hydrogénuhličitan-chlorido-sodného typu, so zvýšeným obsahom fluoridov a kyseliny boritej, studená, hypotonická. Obsahuje ióny sodíka, draslíka, vápnika, lítia, horčíka, fluóru, chlóru, jódu a železa. Železo je však pred stáčaním do fliaš odstraňované. Celková mineralizácia je 9854 mg / l.

Vincentka je tiež označovaná ako “liek našich babičiek”. Jej liečivé účinky preverili stáročia. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1669, kedy fyzik a lekár Jan Ferdinand Hertod z Todtenfeldu vydal písomnú správu o chemickom zložení luhačovickej vody, o spôsoboch pitnej kúry a o úspešných výsledkoch. Osmotickým tlakom 634,7 kPa sa blíži osmolarite ľudskej krvi a vnútrobunkových tekutín. Obsahuje biogénne prvky, akými sú lítium, rubídium, cézium, meď, zinok, vanád, chróm, kobalt vo fyziologickom pomernom zastúpení.

Stáročiami overená kvalita, 100% prírodný produkt

Je vhodná ako doplnok na detoxikáciu tela, ako cenný zdroj jódu a ďalších dôležitých minerálov potrebných pre zdravý životný štýl, ako prírodný výživový doplnok pre športovcov, deti, tehotné ženy a rekonvalescentov. Umožňuje rozpúšťanie hlienov na slizniciach dýchacích ciest, žalúdku a črevách svojím obsahom a vyváženosťou minerálnych solí a biogénnych prvkov. Vhodná je aj pre alergikov.

Je odporúčaná na pitné a inhalačné kúry pri ochoreniach dýchacích ciest, hlasiviek, pri chorobách látkovej výmeny, vredovej choroby žalúdka, dvanástnika a ich pooperačných stavoch, pri chronickom zdurení pečene, diabete mellitus, chronickej pankreatitíde. Pomáha regenerovať aj vnútorné prostredie človeka po veľkých stratách potu (šport, ťažká fyzická práca, horúčkovité ochorenia) a upravuje metabolizmus po alkoholových excesoch a ťažkých jedlách. Jeden dúšok Vincentky postačí na uhradenie dennej dávky jódu, môže slúžiť na prevenciu zubného kazu u detí a je vhodná ako prírodný doplnok výživy pre športovcov, deti, tehotné ženy a rekonvalescentov. Odporúča sa tiež proti vzniku suchých zápalov nosovej sliznice a na prevenciu jej recidív.

  Viac informácií nájdete na www.vincentka.cz


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

0 Comments

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *