Stavíme společně roubenou chatu

Podle čeho vybírat materiál?
Dřevo je stavební materiál se specifickými vlastnostmi, které musíte respektovat, aby nedošlo k problémům. Jelikož dřevo významně mění své parametry během prvních let po vytížení, je potřeba si dávat pozor na kvalitu dřeva při jeho koupi. Rozhodující může být například způsob těžby a jeho následné zpracování.
Jako nejvyužívanější typ dřeva pro stavby je udáván jehličnan. Při výběru dřeva pro roubený dům musíme klást veliký důraz na výběr zejména u některých částí stavby. Například houby, škodící hmyz nebo plíseň můžou odhalit zjevné známky poškození. Další závadu může představovat tkz. pokroucení, ke kterému může dojít buď přirozenou cestou nebo při samotném kácení stromu.
Jak začít?
Připravte si tedy své elektrické nebo AKU nářadí a můžeme se pustit do díla. Stavby se vždy stavěly většinou z čerstvého dřeva pro jeho lepší tvárnost. To ale znamená, že dřevo bude vlhké a tím pádem bude mít také vyšší hmotnost. Preferují se tedy lepené hranoly pro jejich lepší sesedání v úvodních letech. Jsou však vyráběny při dané vlhkosti a teplotě a následně vystavovány vnějším a vnitřním teplotám což může také způsobit praskliny nebo změny v rozměrech.
Tak jako tomu bývá u většiny staveb, maximální důraz je kladen na samotný základ a jeho rovinnost. Následně přichází položení izolace, kterou buďto rovnou zalejeme betonem nebo položíme po obvodové zdi. Následně je zapotřebí se rozhodnout zda upřednostníme základový trám nebo tvárnice. Základový trám musí být výrazně odolný. Tuto podmínku splňuje například dub. Mezeru mezi tvárnicemi a trámem je možné vyplnit vápennou maltou.

Máte k dispozici útulný pozemek za městem u lesa a rádi byste ho nějak smysluplně využili? Pokud se už máte prostor kam ukládat vybavení do dílny nebo zahradu pro každodenní relax, tak se můžete pustit třeba do stavby vlastní roubené chaty. Zde je první část našeho návodu, který bude obsahovat několik rad a tipů, jak takovou stavbu zrealizovat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
 

Tags:

Comments

No comments so far.

  • Leave a Reply
     
    Your gravatar
    Your Name